O Fransız Yine Rehine Krizi İle Karşı Karşıya

1994 yılında Air France uçağını kaçıran 4 korsanı öldüren timin komutanı bu kez, 12 kişiyi öldüren  ve elinde rehineler bulunan zanlıları yakalamanın peşinde.kkkkkkkkkk

 

Fransız Jandarması’nın Komutanı General Denis Favier, Silahlı İslami Grup adı verilen örgütün 4 militanını 24 Aralık 1994 tarihinde uçağa yapılan baskınla öldüren operasyonu planladı.

Cezayir’den kalkan uçağı Marsilya’ya kaçıran hava korsanlarının aşırı yakıt talebi üzerine, Eyfel Kulesi’ne saldırı yapmalarından endişe edildi.
Korsanların uçağı kuleye çarpmak istediği sonucuna varılınca Favier ve timi hızlı bir baskınla uçağa girip korsanları öldürdü.

Korsanların bazıları, uçak dışındaki keskin nişancılar tarafından vuruldu. 1992 yılında Jandarma’nın özel hareket biriminin başına atanan Favier, 1994 yılında operasyonu yürütürken binbaşı rütbesindeydi.

Favier, 2008 yılında Ponant isimli gemiyi kaçıran Somalili korsanlara da operasyon düzenledi. 2013 yılında General olarak Fransız Jandarmasının başına geçen Favier, yeniden ciddi rehine ve terör operasyonlarına karşı sorumlulukla karşı karşıya.

4 Comments