Obama Ata Yurdu Kenya’da Kadınlar Dedi

Kenyalı bir babadan dünyaya gelen ABD Başkanı Barack Obama, Kenya ziyaretinin ikinci gününde katıldığı zirvede, Afrika’nın, dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olduğunu bildirdi.

 

obbbb
Başkent Nairobi’de ABD ve Kenya’nın ortak ev sahipliğindeki 6. Küresel Girişimcilik Zirvesi’nin açılışını yapan Barack Obama, Afrika’nın dünyanın en hızlı büyüyen bölgelerinden biri olduğunu belirterek, “Buradaki halk artık yoksulluktan kurtuluyor” ifadesini kullandı.

 
ABD Başkanı Obama, ABD yönetiminden, Amerikan bankaları, dernekler ve hayırseverlerden sağlanan 1 milyar doların yarısının iş kurarken zorluklarla karşılaşan kadın ve gençlere destek amacıyla kullanılacağını açıkladı.

 
Kadınların iş hayatına daha fazla katılması gerektiğini ifade eden Obama, “Eğer takımınızın yarısı oyuna dahil olmuyorsa, o zaman ortada bir problem var demektir” diye konuştu.

 
Kenya Devlet Başkanı Uhuru Kenyatta ise 2013 yılında ülkesindeki bir alışveriş merkezine düzenlenen silahlı saldırıyı örnek vererek, Afrika’daki güvenlik problemlerinin, kıtayla ilgili kötü bir imaj yarattığını kaydetti.

 
Nairobi’ye dün akşam gelen Obama, ailesinin bazı üyeleriyle bir araya geldi. Obama’nın ziyareti nedeniyle başkentte geniş güvenlik önlemleri alınırken, bazı caddeler de trafiğe kapatıldı.

 
ABD Başkanı Obama, Kenya Devlet Başkanı Kenyatta ile ikili görüşmede bulunacak ve ortak basın toplantısı düzenleyecek.
Görev süresi boyunca Afrika’ya 4 kez seyahatte bulunan Obama, kıtayı en fazla ziyaret eden ABD Başkanı olmuştu.

 

 

 

 

 

54 Comments