OMM Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen’ı Ağırladı

Yaratıcı ve deneysel düşünce biçimini, aynı zamanda kişisel gelişimi desteklemek için tasarlanan OMM Misafir Sanatçı Programı, ilk konukları Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen’ı ağırladı.

 

Sanatçıların biyotaklit temasından yola çıkarak bir araya getirdikleri “Üçüncü Yer” (“Third Place”) başlığı altında toplanan çalışmaları 4 Ocak,Cumartesi OMM’da düzenlenen açılış etkinliğinde ilk ziyaretçileriyle buluştu. Erin Wolf Mommsen & Tyler Thacker, fotoğraf Doğan Kayacık Amerika Birleşik Devletleri’nden gelen sanatçılar Tyler Thacker ve Erin Wolf Mommsen’ınkatılımıyla gerçekleşen sergi açılışı, sanat profesyonelleri, akademisyenler, öğrenciler ve çok sayıda sanatseverin ilgi odağı oldu. Sergi açılışının ardından OMM INN’inde gerçekleşen Kutay Soyocak, Hop3 ve Age Reform’ın DJ performansları katılımcılara unutulmaz bir akşam yaşattı.

OMM Misafir Sanatçı Sergisi #1 Üçüncü Yer 1 Şubat 2020 tarihine kadar OMM’da ziyaret edilebilecek. Sanatçıların Eskişehir’de geçirdikleri 3 aylık zaman diliminde biyotaklit temasında hazırladıkları çalışmalarını içeren “Üçüncü Yer” isimli grup sergisinde sanatçıların bir stüdyo alanını paylaşarak ürettikleri tablolar ve yerleştirmeler yer alıyor. Mekan ile mekan olmayan ve ödev ile deney arasında bir diyalektik öneren sergide Thacker ve Mommsen’ın çalışmaları arasındaki sınır bölgesi, bireysel ve ortak çalışmaların keşfiyle gelen, müşterek bir uyum deneyimi izleyiciler ile buluşuyor.

Thacker konusuna su ve ateş gibi doğanın hem yok edici hem de yenileyici erk taşıyan temel güçleri aracılığıyla yaklaşırken Mommsen’ın üretimi ise daha içkin ve duygusal bir bakış açısı geliştiriyor.

OMM’un açılışını takiben Misafir Sanatçı Programı’na davet ettiği iki sanatçının ilk kez sergileyecekleri bu yapıtlar aynı zamanda Eskişehir’deki çalışmaları sırasında keşfettikleri üretim yöntemlerini de yansıtıyor. İnternet Sitesi: www.omm.art | Instagram: @ommxart | #OMMdaYaşarsın Sanatçılara ilham alabilecekleri, aynı zamanda da yeni bir kültür ile bütünleşmelerini sağlayacak bir alan sunan OMM Misafir Sanatçı Programı dünyanın her yerinden başvuruya açık olup, yerel kültür ile dünya arasında bir bağ oluşturmayı hedefliyor.

Özel ve özgür bir çalışma ortamının yanı sıra program katılımcıları arasındaki iş birliği ve diyaloğu da destekleyen OMM Misafir Sanatçı Programı programa katılan sanatçıları günlük hayatın telaşından uzaklaştırarak disiplinlerarası etkileşim kurma ve yenilikçi fikirler üretme fırsatı sunuyor.

Farklı kültürlerden gelen ve farklı disiplinlerde üretim yapan sanatçıları OMM çatısı altında bir araya getirmeyi hedefleyen programın 2020 Bahar dönemi başvuruları 1 – 30 Ocak 2020tarihleri arasında gerçekleşecek ve programa kabul edilen isimler 20 Şubat 2020 tarihindeduyurulacak. konuşmaları, atölyeler, seminerler ve bilgi  aracılığıyla yerel ve küresel topluluklar ve kültürler arasında köprüler kurmak amacıyla yola çıkan OMM Misafir Sanatçı Programı ve başvuru süreci hakkında ayrıntılı bilgi için residency@omm.art adresine e-posta
gönderebilir ve https://omm.art/tr/detay/omm-misafir-sanatci-programi adresini takip
edebilirsiniz.
Dünyaca tanınan Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve etkileyici tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken OMM, Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca tarafından Eskişehir’de kuruldu. 8 Eylül 2019 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan OMM’da koleksiyon sergilerinin yanı sıra, farklı disiplinlerden çağdaş sanatın uluslararası isimleri evrensel bir bakışla süreli sergi programında yerini alıyor. Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşen açılış sergisi “Vuslat” kapsamında yaklaşık Erol Tabanca koleksiyonundan 65 yerli ve yabancı sanatçının 100’e yakın eserinin yer aldığı seçki ve günümüzün yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV, müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması OMM’da ziyaret edilebilir. OMM, farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleri ile bu alanda sadece Eskişehir’de değil Türkiye genelinde yepyeni bir sayfa açmayı hedefliyor. OMM’da gerçekleşen güncel sergi, etkinlik ve eğitim programlarını takip etmek ve ziyaret saatleri hakkında bilgi almak için www.omm.art adresini ziyaret edebilirsiniz. “Üçüncü Yer” sergisinin görselleri için BU LİNKE ve genel OMM görselleri için BU LİNKE bakabilirsiniz.