OMM VE İŞ YATIRIM İŞ BİRLİĞİ İLE DÜZENLENEN “ÇAĞDAŞ SANAT İLE GELECEĞE YATIRIM” SEMİNERLERİNİN İLKİ BU HAFTA SONU GERÇEKLEŞTİ

OMM – Odunpazarı Modern Müze Eğitim Programları kapsamında, İş Yatırım desteğiyle üniversite öğrencilerine yönelik düzenlenen “Çağdaş Sanat ile Geleceğe Yatırım” programının ilki bu hafta sonu (15-16 Şubat 2020) OMM’da gerçekleşti.

Müzeyi ve kaynaklarını herkes için öğrenme olanağına dönüştürmeyi hedefleyen OMM’un, İş Yatırım iş birliğinde ilk oturumunu gerçekleştirdiği “Çağdaş Sanat ile Geleceğe Yatırım” isimli program kapsamında sanat aktörleri ile çağdaş sanat piyasasındaki gelişmeler ve güncel dinamikler hakkında bilgiler paylaşıldı. Her gün üçer başlık sunularak, 2 günde tamamlanan programda, Çağdaş Sanat Nedir ve Ne Değildir? Türkiye’de Modern ve Çağdaş Sanatın Dünü ve Bugünü; Sanat ve Ekonomi İlişkisi; Sanatçı Hakları ve Belgeleri; Sanat Sahnesinin Başlıca Aktörleri;Koleksiyonerlik ve Müzayedecilik dahil olmak üzere altı başlık işlendi. İş Yatırım Genel Müdürü ,Rıza Kutlusoy açılışta yaptığı konuşmasında “İş Yatırım hayatını sizler gibi yaratıcılığından ve aklından kazanan bir kurum. Sanatçılar da aynı şekilde, yaratıcılıklarıyla hayatlarını kazanıyorlar.

Rekabetçi bir ortamda multidisipliner olmak, parçaları iyi kavramak gerekiyor. Bu nedenle bu farklı disiplinlerden olan insanlar tanışmalı. Sanatçıların ekonomiyi, ekonominin de sanatçıları tanımasını istiyoruz.“ yorumunda bulundu. Ücretsiz gerçekleşen seminerlerle Eskişehir ve farklı şehirlerden başta güzel sanatlar, mimarlık, ekonomi, iletişim gibi farklı bölümlerin öğrencileriyle buluşmayı hedefleyen programla kariyerini bu alanda geliştirmek isteyen ya da bu alana ilgi duyan gençlere ulaşmayı hedefliyor.

Öğrenciler için özel olarak tasarlanan ve 2020 yılı içerisinde tekrarı gerçekleşecek olan “Çağdaş Sanat ile Geleceğe Yatırım” programı, katılımcılara bölümlerinde aldıkları teorik bilgiler ışığında, günümüz sanat piyasası dinamikleri ve işleyişine hakim olmaları için yön vermeyi amaçlıyor. Alanında uzman isimler öğrencilerle buluştu Öğrencilerden büyük ilgi gören seminerin ilkinde 80’in üzerinde katılımcı, Anadolu Üniversitesi Edebiyat Fakültesi, Sanat Tarihi Bölümü, Batı Sanatı ve Çağdaş Sanat Anabilim Dalında doktor öğretim üyesi Selda Alp, Bilgi Üniversitesi öğretim görevlisi Prof. Dr. Aylin Seçkin, Mixer Çağdaş Sanat Galerisi Direktörü Bengü Gün, sanat yöneticisi Saliha Yavuz, koleksiyoner ve iş insanı Saruhan Doğan, Artam Antik AŞ Yönetim Kurulu Üyesi Olgaç Artam ve sanatçı Taner Ceylan dahil olmak üzere alanında uzman akademisyenler ve sanat dünyasının yetkin isimlerinden bilgi aldılar. Sergi programlarının yanı sıra uzman eğitim kadrosunun tasarladığı kapsamlı eğitim programıyla kültürel gelişimin artırılmasını ve gençlerin sanatsal birikiminin güçlenmesini hedefleyen OMM’un Eğitim Direktörü Deniz Bayrakçı, İş Yatırım desteğiyle gerçekleşecek seminerlerle ilgili olarak “Her biri, kendi alanlarındaki geniş vizyonları, derin bilgi birikimleri ve engin deneyimleri ile çok değerli olan konuşmacılar, bu seçkin programı, katılımcı öğrenciler için kariyer yolculukları henüz başlamamışken karşılarına çıkan eşsiz bir fırsata çeviriyor” dedi. İnternet Sitesi:

Editöre Notlar OMM Hakkında Dünyaca tanınan Japon mimarlık ofisi Kengo Kuma and Associates’ın (KKAA) imzasını taşıyan ve etkileyici tasarımı ile dikkatleri üzerine çeken OMM, Polimeks Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve koleksiyoner Erol Tabanca tarafından Eskişehir’de kuruldu. 8 Eylül 2019 tarihinde kapılarını ziyaretçilerine açan OMM’da koleksiyon sergilerinin yanı sıra, farklı disiplinlerden çağdaş sanatın uluslararası isimleri evrensel bir bakışla süreli sergi programında yerini alıyor.

Haldun Dostoğlu küratörlüğünde gerçekleşen açılış sergisi “Vuslat”; Karina Smigla-Bobinski’nin ADA isimli interaktif sergisi ve günümüzün yetenekli bambu ustası Tanabe Chikuunsai IV’ün müzeye özel ürettiği enstalasyon çalışması OMM’da ziyaret edilebilir.

OMM, farklı disiplinlere açık, kültürlerarası iletişim odaklı yenilikçi sergi programları ve etkinlikleri ile bu alanda sadece Eskişehir’de değil Türkiye genelinde yepyeni bir sayfa açmayı hedefliyor. OMM’da gerçekleşen güncel sergi, etkinlik ve eğitim programlarını takip etmek ve ziyaret saatleri hakkında bilgi almak için www.omm.art adresini ziyaret edebilirsiniz. Ziyaret saatleri, bilet fiyatları, rehberli turlar ve ulaşım hakkında detaylı bilgi için: https://www.omm.art/tr/ziyaret İş Yatırım Hakkında İş Yatırım, portföy yönetimi, varlık yönetimi, yatırım ortaklığı ve girişim sermayesi alanlarında sahip olduğu stratejik iştirak yapısıyla sermaye piyasalarındaki lider kimliğini pekiştirmektedir.

İş Yatırım’ın merkezi Londra’da yer alan ve sermayesinin tamamına sahip olduğu Maxis Investments Ltd unvanlı bir aracı kurum iştiraki de bulunmaktadır.

Türkiye’nin en geniş kurumsal ve bireysel müşteri tabanına sahip olan İş Yatırım’ın 8’i İstanbul, 3’ü Ankara ve 3’ü İzmir’de olmak üzere, Adana, Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep ve Kayseri ile birlikte toplam 21 şubesi bulunmaktadır. İş Yatırım, Kurumsal Finansman alanında pay halka arzları, özel sektör borçlanma aracı ihraçları, birleşme ve devralmalar, yeniden yapılanma ve stratejik planlama konularını da içeren özel sektör danışmanlığı, proje finansmanı danışmanlığı ve girişim sermayesi danışmanlığından oluşan geniş bir hizmet yelpazesine sahiptir.

İş Bankası 1988 yılından itibaren, İş Yatırım ise 1996 yılındaki kuruluşundan bu yana toplam 70 adet pay halka arz projesi gerçekleştirmiştir. 2018 yılında 3 milyar TL büyüklüğündeki Aselsan ikincil halka arzını başarıyla tamamlayan İş Yatırım, kuruluşundan bugüne kadar gerçekleştirdiği 13,2 milyar TL (7,7 milyar ABD doları) büyüklüğündeki 32 adet pay halka arzı ile sektöründe lider konumdadır.