Panasonic, Çin’de Tesla ile Pil Üretecek

Panasonic’in CEO’su Tesla ile yeni bir iş ortaklığıyla Çin’de  pil üreteceklerini açıkladı.

Panasonic Corp’un CEO’su, ABD’deki elektrikli otomobil  üreticisi Tesla Inc ile birlikte, Japon elektronik şirketlerinin aküler üretebileceğini söyledi.

Tesla, gelecekte Çin’de tam teşekküllü üretim gerçekleştirebilecekve biz Tesla ile burada  ortaklaşa üretim yapabiliriz” dedi. Kazuhiro Tsuga, Panasonic’in dünyanın en büyük otomobil tesisinde Tesla’nın olası pil hücresi üretimine ilişkin ilk resmi brifinginde şunları söyledi:

Panasonic şu anda  Tesla için Japonya’nın yanı sıra ABD’nin Nevada eyaletinde Tesla Gigafactory’de de pil hücreleri üretiyor. Tesla pil paketleri yapmak için bu hücreleri kullanıyor.

Pil hücreleri, Panasonic‘in 2042 Mart’ına kadar geçen yılın aynı dönemine kıyasla, otomotiv iş gelirinin neredeyse iki katına çıkması planının merkezinde yer alıyor. Çünkü bu, düşük kar marjı tüketici elektroniğinden uzaklaşıyor.

Şirket, pil hücresi satışlarının yıllık% 11.7 artışla 425 milyar Yen (3.87 milyar dolar) seviyesine çıkmasını bekliyor.

Panasonic, pil hücrelerini de içeren otomotiv enerji sektöründeki karını, geçtiğimiz yıl Tesla’nın toplu pazar model 3 otomobil baskı karındaki üretim gecikmelerinin ardından iki katına çıkarmasını bekliyor.

Bu ayın başlarında Tesla, Haziran ayı sonunda haftada 5000 Model 3 otomobil üretim hedefine ulaşacağına söz verdi.

Tesla’ya aşırı güvenme riskini azaltmak için Panasonic, elektrikli araçlar için aküler geliştirmek üzere Toyota Motor Corp ile işbirliği yaptı.

Tsuga, Toyota ile yapılan görüşmelerde de ilerleme kaydedildiğini söyledi.

2 Comments