Piyasalar Çin Enflasyonuyla Canlandı

chhiiUluslararası piyasalar, Çin’de zayıf çıkan enflasyonun teşvik beklentilerini güçlendirmesinden olumlu etkilendi.

Japonya dışında Asya hisse senetleri, Çin’de üretici fiyatlarının küresel finansal krizden bu yana en büyük düşüşüne eşit bir düşüşü bir kez daha yakalaması ve bu durumun, dünyanın ikinci en büyük ekonomisindeki zayıflığın, deflasyonla mücadele çabalarına yönelik risklerin altını çizmesinin ardından kayıplarını geri alırken, gelişen ülke para birimleri değer kazandı.

Japonya hariç MSCI Asya pasifik Endeksi kaybını geri alırken, Çin hisse senetleri teşviklerin artıralılabileceği spekülasyonu ile dalgalandı. Japonya hisse senetleri, yenin güvenli liman alımlarının etkisi ile yükselişini üçüncü güne taşımasının etkisi ile geriledi. Bakır ve nikel dalgalanırken, petrol varil başına 47 dolara doğru yükseldi. Çin’de fiyat verilerinin hükümetin büyümeyi desteklemek için daha fazlasını yapması gerektiğini şaret etmesinin ardından, Yeni Zelanda ve Kanada para birimleri değer kazandı ve Avustralya doları kayıplarını yerine koydu.

Auckland’da First NZ Capital Ltd. stratejisti Chris Green, “Piyasadaki temkinli hava muhtemelen devam edecek,” dedi ve “Küresel büyüme çerçevesinde, risk aşağı yönde eğilim gösteriyor. Çin’in enflasyon verilerindeki yumuşak konum, deflasyonist baskının ve yumuşak küresel büyüme profilinin altını çiziyor. Çin ekonomisi muhtemelen bu noktada küresel ekonominin karşı karşıya bulunduğu en büyük risk” şeklinde konuştu.

Çin’de tüketici enflasyonu tahminlerin altında kaldı ve üretici fiyatları deflasyonuı rekor düşüş dönemini daha da genişletti. Bu durum, Çin Merkez Bankası’nın yavaşlayan ekonomiyi desteklemek için para politikasını daha da gevşetme yolunda imkanı olduğunu gösteriyor. Çin’de enflasyon verileri, dün açıklanan ve dünyanın ikinci en büyük ekonomisinde ihracatın düştüğünü gösteren ve buna bağlı olarak ekonomik zayıflamanın diğer bölgelere yayılabileceği endişelerini artıran verinin ardından geldi. ABD’de üçüncü çeyrek karını açıklayan ilk büyük banka olan JPMorgan Chase & Co.,’nun karı beklenenden düşük çıktı ve gelirin geriledi.

Piyasalar

Japonya hariç MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 0.9 kadar düştü ancak Çin verisinin ardından kayıplarını yüzde 0.4’e indirdi.

MSCI Asya Pasifik Endeksi yüzde 1.2 düşerken, Japonya’da Topix Endeksi yüzde 2.3 düştü.

Standard & Poor’s 500 (S&P 500) endeks vadeli kontratları, gösterge endeksin dün yüzde 0.7 düşmesi ve son 11 günde ikinci düşüşünü göstermesinin ardından fazla değişmedi.

ABD para biriminin 10 önemli para karşısındaki seyrini gösteren Bloomberg Dolar Spot Endeksi yatay seyretti. Dolar karşısında dün yüzde 0.2 tırmanan euro bugün de yüzde 0.1 çıkarak 1.1388 seviyesine geldi.

7 Comments