Putin Açıkladı: Rusya Hangi Konuda Dünya Lideri

Russian President Putin holds a communication session with the crew of the International Space Station (ISS) on Cosmonautics Day during his visit to the Amursk RegionRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, uzay alanında 2025 yılına kadar geçerli olacak programın masaya yatırıldığı toplantıda, Rus uzay endüstrisini geliştirmenin önemine vurgu yaptı.

Yeni federal uzay programı kapsamında Rusya’nın roket fırlatma pazarındaki pozisyonunun güçlendirilmesi gerektiğini ifade eden Putin, özellikle ticari boyutta hamle yapılmasını istedi.
Rusya’nın roket fırlatma sayısı bakımından dünya lideri olduğunu hatırlatan Putin, “Ancak uzun vadeli düşünmeliyiz. Rus roketleri, güvenilir ve rekabet edebilir olmalı, yerli ve yabancı müşterilerin taleplerine yanıt verebilmeli. Bu doğrultuda gelecekte hangi roketlerin talep edileceğini anlamalıyız ve kaynakları nereye yönlendireceğimize iyi karar vermeliyiz” dedi.

Uydudan elde edilen verilen ekonomi, sosyal yaşam, bilim, üretim ve ulaştırma alanında yoğun şekilde kullanıldığına dikkat çeken Putin, “Bu alandaki imkân ve kabiliyetlerimizi geliştirmeliyiz. Uzaya yeni nesil teçhizatlar göndererek, dünyanın önde gelen ülkelerini geride bırakmalıyız” ifadelerini kullandı.
Vladimir Putin, 2025 programı üzerinde çalışırken, rekabette geri kalmamak için 2025 sonrasında uzay alanında yaşanacak muhtemel gelişmelerin de takip edilmesi yönünde talimat verdi.

44 Comments