Putin Adeta İntikam Yemini Etti!

ivzOxeu7vGQMRusya Devlet Başkanı Putin, Ukrayna krizi nedeniyle Rusya’ya karşı ekonomik yaptırım uygulama kararı alan Avrupa Birliği ve ABD’ye sert bir tepki vermeye hazırlanıyor. Yaptırımların kabul edilemez olduğunu ve uluslararası kuralları da ihlal ettiğini savunan Putin, buna uygun cevabın verileceğini söyledi.
Voroneş kentine giderken Rus basınına konuşan Putin, ABD ve AB’nin Rus tüketicilere ve şirketlere zarar vermeye hakları olmadığını belirterek hükümetin bundan sonra atılacak adımları değerlendirdiğini kaydetti. “Siyasi baskı aracı olarak ekonominin kullanılması kabul edilemez” diyen Putin, ne tür önlemler alınacağı konusunda ise bir açıklama yapmadı.
Putin sadece Rus üreticilerin desteklenmesi ve tüketicilerin üzerindeki yükün artmaması için önlemler alınacağına ifade etti. Rusya Başbakanı Dimitri Medvedev de Rusya’nın karşı önlemleri gözden geçirdiğini söylemişti.
Rus gazetesi Vedomosti’de yer alan habere göre, Rusya’nın ekonomik yaptırımlara tepki olarak Avrupa havayolu şirketlerinin Sibirya üzerinden uçuşlarını engellemesi söz konusu olabilir. Rusya böyle bir karar alırsa o zaman Avrupa havayolu şirketlerinin Asya’ya uçuşlarını daha uzun rotalar üzerinden gerçekleştirmesi gerekecek.
Avrupa Birliği ve ABD’nin aldığı ekonomik yaptırım paketiyle Rusya’nın Batılı finans piyasasına girişi engellenirken, Rusya’ya silah satışı ve ileri teknoloji ihracatının da yapılmaması kararlaştırılmıştı.

9 Comments