Putin’den Flaş Açıklamalar: Rusya Türkiye’ye Karşı Silah Sallamayı Planlamıyor

poooRusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Rus uçağının düşürülmesine ilişkin Türkiye’ye yönelik suçlamalarına devam ederek, “Türk halkı ile Türk yönetimi ayrı; savaş uçağımızın düşürülmesini unutmayacağız” dedi. Putin, “Türkiye yaptıklarından pişman olacak” ifadesini kullandı.

Putin’in Federal Meclis üyelerine yaptığı ve gelenekselleşen hitabı, Georgiyevskiy Salonu’nda başladı. ve Televizyondan Canlı yayınlandı.

Rusya parlamentosunun alt ve üst kanatları olan Federasyon Konseyi ile Duma’dan yaklaşık bin vekil, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’i dinlemek için Kremlin Sarayı’nın Georgiyevskiy Salonu’nda yerini aldı. Putin’in hitabını 500’ün üzerinde yerli ve yabancı basın mensubu takip ediyor.
İşte Putin’in konuşmasından satırbaşları:

 
Türkiye (Rusya’nın) domates ambargosundan ya da Türk şirketlere getirdiğimiz sınırlamalardan acı çekmeyecek. Türkiye bu yapılanlardan (teröristlerle işbirliği) pişmanlık duyacak.

 
Teröristlerle yasadışı ve kanlı ticaret yapılmasına izin verilmemeli. Ama Rusya (Türkiye’ye karşı) silah sallamayı planlamıyor. Rusya, Türkiye ile bölgesel güvenliğe ilişkin en hassas konularda işbirliği yapmaya hazırdı.

 
Türkler uçağımızı neden düşürdü anlamıyorum. Bunu neden yaptılar Allah bilir. Tüm problemleri –önceden göremediklerimizi bile- başka şekilde çözebilmeliyiz. Allah Türk yönetimini vicdan ve adalet duygusu ile akıldan yoksun bırakarak cezalandırmaya karar verdi. Uçağımızın düşürülmesinden Türk hükümeti sorumlu. Bunu yaptıklarına pişman olacaklar.Moskova, Ankara’nın teröristlere yardım ettiğini görmezden gelemez.

 
Pilotumuzun ölümünden Türk elitleri sorumlu, bunu asla unutmayacağız. Türkiye’ye tepkimizin ticari yaptırımlarla sınırlı kalacağını düşünüyorlarsa yanılıyorlar.

 

 

 

 

1 Comment