ABD Hükümetinden Rusya’nın İddiasına Yalanlama

kfffAmerikan hükümeti, Türkiye’nin IŞİD’le petrol ticaretine giriştiği yönünde Rusya’nın ortaya attığı iddiaları yalanladı.

Türk hükümetinin IŞİD’den petrol satın almadığını söyleyen ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mark Toner, bu tür bir suçlamanın gerçek olabileceğine inanmadıklarını bildirdi.

Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest de IŞİD’in finansman kaynakları konusunda gerçekten ilgileniyorsa Rusya’nın, Suriye Devlet Başkanı Beşar Esat’ı incelemesi gerektiğini söyledi.

Washington geçen hafta Suriye hükümetini, IŞİD’den petrol satın almakla suçlamış, Esat hükümeti ve IŞİD arasında petrol ticaretinde arabuluculuk yapmakla suçladığı Rusya ve Suriye pasaportu taşıyan bir işadamına (George Haswani) yaptırım uygulayacağını açıklamıştı.

Ancak Josh Earnest, Amerika’nın Türkiye-Suriye sınırında yaşanan güvenlik boşluğundan da hoşnut olmadığını bildirdi.

Rusya’nın Türkiye’ye yönelttiği suçlamaları reddeden ABD Savunma Bakanlığı sözcülerinden Albay Steve Warren, Bağdat’tan yaptığı brifingde gazetecilere, Türkiye’nin ABD için önemli bir ortak olduğunu söyledi. Warren da Türkiye’nin IŞİD’le yasadışı petrol ticareti yaptığı suçlamalarının “akıl almaz” olduğunu savundu.

Rusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoli Antonov, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ailesinin IŞİD’le petrol ticareti içinde olduğuna yönelik kanıtları olduğunu iddia etmişti.

Rusya Genelkurmay başkan yardımcısı Sergei Rudskoi da, Suriye ve Irak’ta çıkarılan petrolün Türkiye’ye taşınmasında kullanılan üç ana güzergahın bulunduğunu söyledi. Rudskoi, bu üç ana güzergahtan birinin, Suriye’nin batısından Akdeniz’de bulunan Türk limanlarına gittiğini. İkinci güzergahın, Batman’da bulunan petrol rafinerisine gittiğini, “ana aktarma hattı” olan üçüncü güzergahınsa, Suriye’nin kuzeydoğusu ve Irak’ın kuzeybatısından Cizre’ye gittiğini söyledi.

Sergey Rudskoy, son birkaç ay içinde çeşitli zamanlarda çekilmiş “binlerce” tankerin bulunduğu uydu görüntülerini gazetecilere sundu. Rudskoy, tankerlerin IŞİD petrolünü Türkiye’ye taşıdıklarını savundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ise, iddiaların Türkiye’ye atılmış bir iftira olduğunu söyledi. Katar’da konuşan Erdoğan, ABD’nin geçen hafta George Haswani ile ilgili açıklamasını gündeme getirdi.

1 Comment