Ramadi Düştü Şii Milislerden Gönüllü Askerler Aranıyor

kkkkIŞİD’e karşı son 1 yılın en büyük darbesini Anbar vilayetinin merkezi Ramadi’nin düşmesiyle alan Irak hükümeti, ordu ve Başbakan İbadi’nin emriyle bölgeye konuşlanan Şii milislerin giriştiği ‘Anbar Savaşı’na yardım için ‘gönüllü asker’ çağrısı yaptı. Milislerin Ramadi’ye gönderilmesi ise Bağdat’ın savunmasız bırakıldığı eleştirilerine yol açtı.

Irak hükümeti, Ramadi’nin geri alınması için daha çok askere ihtiyaç olduğunu açıklayıp, Irak Şam İslam Devleti (IŞİD)’le mücadele etmek isteyen gönüllüleri orduya katılmaya çağırdı.

 
Öte yandan 25 bin kişinin kaçtığı Ramadi’de kapı kapı dolaşıp hükümet yanlılarını arayan IŞİD gözünü antik Palmira kentine dikerken, başkent Bağdat için de yüksek güvenlik önlemleri alınıyor.

Bağdat Vilayet Konseyi Güvenlik Komitesi’ni kaynak gösteren Erbil merkezli Rudaw gazetesi, başkenti korumaları için 60 bin Şii milisin görevlendirildiğini yazdı: “Uzmanlar milislerin Ramadi’ye gönderilmesinin Bağdat’ı savunmasız bıraktığını düşünüyor. Ama bu doğru değil, çünkü 60 bine yakın Şii milis şu anda Bağdat’ta. Milislerin yalnızca yüzde 5’i Ramadi’ye gönderildi.”

 

 

265 Comments