Fed Altını Vurdu Dünya Çapında Düşüş Yaşanıyor

uuuuAltın Fed tutanakları öncesi, iki haftanın en büyük çaplı düşüşünü genişletti.

Altın, ABD’de iyileşen konut piyasasının faiz artırımı için durumu güçlendireceği beklentilerinin arttığı bir ortamda, Fed’in bu akşam yayınlanacak olan son toplantı tutanakları öncesi, iki haftayı aşkın sürenin en büyük düşüşünü daha da genişletti.
Spot altın, Salı günü yüzde 1.4 ile 30 Nisan’dan bu yana en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından, yüzde 0.2 daha kaybederek, Singapur saati ile 14:21’de ons başına 1,205.46 dolara geriledi. Altın şanghay’da düştü.
Bugün açıklanması planlanan Fed Açık Piyasa Komitesi’nin (FOMC) Nisan ayı toplantı tutanakları, faiz artırımının zamanlamasına ilişkin ipuçları verebilir. Yüksek faiz görünümü, yatırımcısına genellikle yalnızca fiyat artışları yoluyla getiri sağlayan altının cazibesini azaltıyor. Son veriler, ABD’de tüketici güveninin düştüğünü ve perakende satışların değişmediğini göstermesine karşın, konut başlangıçları yedi yılın zirvesindeydi ve inşaat izinleri Nisan ayında artış gösterdi.

Haziran vadeli altın kontratları, New York Comex piyasasında, Salı günü yüzde 1.7 ile 30 Nisan’dan bu yana en hızlı düşüşünü göstermesinin ardından, yüzde 0.2 daha düşerek ons başına 1,204.50 dolara geriledi. Altın destekli exchange traded fonlarındaki (ETF) altın varlıkları, Salı günü Ocak ayından bu yana en düşük seviyesine indi.
Şanghay Altın Borsası’nda, yüzde 99.99 saflıktaki altının gram fiyatı, Salı günkü yüzde 0.7’lik kaybın ardından, yüzde 1 daha düşerek 241.01 yuana (ons başına 1,208.16 dolar) indi.
Spot gümüş yüzde 0.7 düşüşle ons başına 16.9915 dolara geriledi. Fiyatlar Salı günü yüzde 3.5 ile 17 Şubat’tan bu yana en hızlı kaybını yaşadı. Gümüş destekli ETF’lerdeki varlıklar Salı günü itibraiyle düşüşünü üçüncü güne taşıdı ve Temmuz 2013’ten bu yana en düşük seviyesine indi.

Platin, yüzde 2.2’lik düşüşün bir gün sonrası, fazla değişmeyerek ons başına ons başına 1,150.27 dolarda kaldı. Palladyum Salı günkü yüzde 1.3’lük düşüşünün ardından yüzde 0.4 tırmanarak ons başına 779.95 dolara çıktı.

3 Comments