Reebok Müzik Videolarıyla Kadınlara Ulaşıyor

Ariana Grande, geçen hafta yeni müzik videosunu “The Light Is Coming” için çıkardı. İkinci albümünde bir sonraki albümden çıktı. Bu sadece Reebok’un web sitesinde göründü ve 24 saat boyunca global olarak yayınlandı.

Reebok’un Eylül 2017’den bu yana ünlü bir elçisi olan Grande’de, Reebok‘un sitede ve sosyal medya hesaplarındaki video aracılığıyla anında yapılabilen birkaç farklı Reebok ayakkabı ve giyim eşyası var. Video, ertesi gün uluslararası olarak yayınlandığında, kullanıcıların Grande’nin görünümünü satın almaları için ana sayfanın bir bölümünü muhafaza etti.

Reebok için, müzik videosu, yeni dijital platformları test ederek kadın müşterileriyle bağlantı kurmaya devam etmesiyle başladı. Şirket, ünlü  kadın elçilerle daha sık çalışıyor ve bu ayın başlarında, Gimlet Creative ile ortaklaşa oluşturulan ilk podcast serisini piyasaya sürdü. Pliyosunda, kadınlarda sokak giyimindeki cinsiyet ayrımcılığından kadın sporcuların eşitsizliğine kadar uzanan konuları tartışıyor. Özellikle bir bölüm, 1982’de pazara girdiğinde kadınlara sunulan ilk atletik ayakkabılardan biri olan Reebok Freestyle sneaker‘a övgüde bulunuyor.

Reebok’ın küresel haber odası başkanı Dan Mazei, “1982’den beri büyük ölçüde evrim geçirirken ve sektördeki kadınlar için büyük adımlar atılırken, belli ki hala birçok sorun var” dedi. “Bu ayakkabının ne anlama geldiğini, niçin onu yarattığımızı ve kadınlar ve spor ayakkabı kültürü hakkında neler söylediğine bakmak için bir fırsat olarak gördük.” Dedi.

Oyunun Sayılması, 2016 yılında başlatılan ve sosyal medya, içerik ve Halkla İlişkiler ekiplerinin bir araya getirildiği Reebok’un entegre marka haber odasının yardımıyla oluşturuldu. Haber odasını yöneten Manzei, bölümlerin ilginç hikayeler anlatmak için tasarlandığını ve Reebok için 20 dakikalık bir reklam olarak görülmediğini söyledi.

“Dürüstlük ve özgünlükten başlamak istedik, ve bu bizim için ve ayakkabı endüstrisinden rahatsız olan bazı şeylerden bahsetmek anlamına geliyordu” dedi. “Dinleyiciler, beğeni ve incelemelere dayanarak bu kadar keyif aldılar. Neler olup bittiği hakkında çok uzun, gecikmiş, dürüst bir konuşma. ”

Reebok’ta spor ve eğlence pazarlaması sorumlusu Steve Robaire, ekibin kadın giyim ve ayakkabılarını tasarım tarafında geliştirerek ve Reebok Rapide gibi klasik kadın stillerini geri getirerek işe başladığını söyledi. Ünlü büyükelçilerine geldiğinde, Reebok’un yalnızca markayı temsil etmek için doğru kişileri tanımlamakla değil, aynı zamanda bunları kullanmanın benzersiz yollarını bulmakla da görevlendirildiğini söyledi.

“Herkes, kendi markasını temsil etmek için kişilikleri denemeye çalışıyor. Robaire, her gün kimin imza verdiğini gösteren bir savaş alanı. “Buradaki süreç hakkında gerçekten titiz davranıyoruz ve yaptığımız her şeyin gerçek olmasını sağlıyoruz.”

Grande’nin katılımı, Reebok’un 2016 yılında Gigi Hadid ( üzerine tıkla)ile başlattığı etkileyici pazarlama kampanyası üzerine inşa etti. O günden bu yana, işbirlikçi Gal Gadot  (üzerine tıkla) ve tasarımcı Victoria Beckham (üzerine tıkla) gibi tanınmış figürlerin yanı sıra ilgili elçilerle ortak tasarımlı giyim hatlarının da yer aldığı işbirlikleri gelişmeye devam etti. ..

Ünlü elçileri bir araya getirme, Reebok’un sosyal medyayı, özellikle de üç Instagram feed’lerinde – @ Reebok, @ReebokWomen ve @ReebokClassics‘in ardından oluşturmasına yardımcı oldu. Reebok Women’ın şu anda 500.000’den fazla takipçisi olmasına rağmen, hala 7 milyondan fazla takipçiye hitap eden @nikewomen gibi diğerlerinin gerisinde kalıyor. 120 milyondan fazla takipçiye sahip olan Grande gibi ünlülerin güçlü hayran kitlesine girmek, sosyal medyadaki büyümeyi desteklemenin ayrılmaz bir parçası.

Geleceğe bakıldığında, Manzei ve Robaire, henüz bir podcast dizisi olmadığını, henüz karar vermediklerini belirtti. Ekip, kadın kıyafetlerini satmaya ve sadık bir takip oluşturmaya ve aynı zamanda e-ticaret işini kurmaya odaklanarak ünlü elçilerini kullanmanın yeni yollarını bulmaya devam etmeyi planlıyor. İnternet üzerinden  satışlar, özellikle denizaşırı ülkelerdeki diğer bölgelere göre daha az fiziksel perakende alanına sahip olan ABD’de önemli bir konu.

Robaire, “İşimizin [e-ticaret] bölümünü arttırmak için çok fazla yatırım yaptık ve satış deneyimi ile hikaye anlatma konusunda daha fazla fırsat bulmaya çalışıyoruz.” Dedi.

393 Comments