Rusya, ABD’nin Baltık Denizi’nde “Tehlikeli Uşuş” İddiasını Yalanladı

Rusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus Su-27 uçağının bbba yönelik ‘tehlikeli bir uçuş’ gerçekleştirdiği iddialarını yalanladı.
Rus Savunma Bakanı Konaşenkov “Basında yer alan, Su-27 uçağının 14 Nisan’da Baltık Denizi üzerinde ABD’li RC-135 uçağının yakınında tehlikeli bir uçuş gerçekleştirdiğine yönelik iddialar gerçeği yansıtmıyor” dedi.

Sputnik’te yer alan habere göre, ABD uçağının Rusya sınırına yaklaştığını kaydeden Konaşenkov, uçağın Rus Su-27 uçağını gördükten sonra seyir yönünü değiştirdiğini belirtti.

​Konaşenkov “14 Nisan’da Baltık Denizi üzerinde Rusya sınırına hızla yaklaşan kimliği belirsiz bir hava aracı tespit edildi. Uçağı tespit etmek için Su-27 uçaklarından biri harekete geçirildi. Uçuş neticesinde sınıra yaklaşan uçağın ABD’nin RC-135 uçağı olduğu belirlendi” ifadelerini kullandı.

Konaşenkov, ayrıca uçuşun uluslararası hukuka uygun olarak gerçekleştiğini vurguladı.

ABD’nin Donald Cook destroyeri ve Rus Su-24 uçağı arasında 11-12 Nisan’da ‘tehlikeli bir temas’ yaşanmış, Pentagon Rus uçağının yaptığı manevraları yine ‘tehlikeli’ olarak nitelemişti.

3 Comments