Rusya Irak, İran ve Suriye ile Hangi Konuda Anlaştı?

Inside The Caliphate Indoctrinating ChildrenRusya Irak, İran ve Suriye ile istihbarat paylaşımı konusunda anlaştı. ABD’nin anlaşmaya tepkili olduğu bildiriliyor.

New York Post’un haberine göre, Rusya Irak, Suriye ve İran ile IŞİD konusunda istihbarat paylaşımı konusunda anlaştı. Anlaşmanın ABD’nin onayı yapılmadan gerçekleştiği ve ABD’nin tepkisini çektiği bildiriliyor.

ABD yetkililerinin bir grup Rus askeri yetkilisinin Bağdat’ta olduğunu bildiği, ancak Irak’ın yaptığı istihbarat anlaşması sebebiyle şaşırdığını belirten New York Times, yapılan anlaşmanın Rusya’nın ABD’nin IŞİD koalisyonu karşısında kendi koalisyonunu kurmak istediğini kanıtladığını gösterdiğini öne sürüyor.

Haberde, Rusya’nın yalnızca Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad’ı desteklemekle kalmadığı, yaptığı hamlelerin ardından Esad’ın gitmesi durumunda bile yerine kimin geleceğini belirleyebilecek bir duruma geldiği söyleniyor.

Rusya’nın insansız hava araçlarının IŞİD’in olmadığı bölgelerde de faaliyet yürüttüğünü öne süren New York Times, Rusya’nın Esad’a karşı savaşan diğer “muhaliflere” de saldırmaya niyetli olduğunu iddia ediyor.

3 Comments