Rusya: Türk Ordusu Kırmızı Hattı Tek Taraflı Bloke Etti

rrrRusya Savunma Bakan Yardımcısı Anatoliy Antonov, Türkiye’nin, Rus savaş uçağını düşürmeden önce de Suriye’de uçakların karşı karşıya gelmesini önlemek için ABD ile imzalanan hava güvenliği anlaşmasına uymayı reddettiğini söyledi.

Sputniknews’de yeralan habere göre Rusya ve ABD, Ekim 2015’te uçaklarının Suriye hava sahasında karşı karşıya gelmesini önlemek için bir uçuş güvenliği anlaşması imzalamıştı. Nitekim Türkiye de Suriye ve Irak’ta hava saldırıları düzenleyen ABD öncülüğündeki koalisyonun üyelerinden biri.

Antonov, “Amerikalılar, bu anlaşmanın içeriği konusunda tüm koalisyon üyelerini bilgilendirmek ve bu anlaşmaya tamamen uymalarını garanti etmekle yükümlüydü. Türkiye’nin Suriye’de bir eylemde bulunması hâlinde bu anlaşmaya tamamen uyması gerekiyordu. Bunun güvencesini ABD’den almıştık” dedi.
.”Ancak resmen koalisyonun bir üyesi olan Türkiye ordusu, bu anlaşmaya bağlı olduklarını doğrulamayı reddetti ve bu konunun Dışişleri Bakanlığı’nın yetki alanına girdiğini söyledi” diye devam eden Antonov, şunları vurguladı: “Türk ordusu ayrıca ‘kırmızı hattı’ tek taraflı olarak bloke etti ve acil çağrılarımıza yanıt vermedi. Sonuçta da Türkiye 24 Kasım 2015’te bile bile Rus bombardıman uçağını düşürdü ve bir Rus askerini öldürdü.”

.Nitekim Türkiye’nin eylemlerine cevap olarak Suriye’ye hava savunma sistemleri yerleştirdiklerini hatırlatan Antonov, “Hava savunma sistemleri Suriye’de operasyon düzenleyen Rus uçaklarına yönelik tehditlerin önceden belirlenmesini ve gerekli olması hâlinde uçuşların güvenliğini sağlamak için uygun önlemlerin alınmasını sağlıyor” vurgusunu yaptı.

Rusya, bir savaş uçağının Kasım 2015’te Türkiye tarafından düşürülmesi ardından Suriye’ye en modern savunma sistemi olan S-400 füzeleri yerleştirmişti.
Antonov ayrıca, Batılı ülkelere, Suriye’deki eylemlerin koordine edilebilmesi için Ürdün’ün başkenti Amman’da ortak bir danışma merkezi kurulmasını teklif ettiklerini ancak bu önerinin reddedildiğini söyledi.

Bu teklifi ilk olarak ABD’ye ilettikleri bilgisini de veren Antonov, “Bakanımız, (ABD Savunma Bakanı) Ashton Carter’la bu konuyu telefonda görüşmek istedi. Bu, 19 Ocak’ta oldu. Ancak bize böyle bir görüşmenin yararsız olduğunu söylediler” dedi.Bu arada Antonov bir soru üzerine de NATO’nun Avrupa’da askeri varlığını genişlettiği bir dönemde konvansiyonel silahların kontrolüyle ilgili ülkelere düşen yükümlülüklerin artırılmasını ‘yararsız’ gördüklerini söyledi. Antonov, Rusya Savunma Bakanlığı’nın silah kontrolü alanında üzerine düşen uluslararası sorumlulukları yerine getirmeye devam ettiğini de vurguladı.
Bu arada Antonov bir dizi Avrupa ülkesinin, Brüksel’den ‘azar işitmemek için’ Rusya ile gerçekleştirdikleri askeri görüşmelerin duyurulmamasını istediklerini belirtti.

“NATO’nun Rusya’yı tecrit etme girişimleri çöktü” ifadelerini kullanan Antonov, şöyle devam etti: “Rusya ve Fransa savunma bakanları görüştü, daha sonra da ülkelerin genelkurmay başkanları bir görüşme gerçekleştirdi. Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov ABD’li mevkidaşıyla iki kez görüştü. İngiltere, Almanya ve İsviçre’den üst düzey heyetler ağırladık. Diğer ülkelerin de temsilcileri geldi ama Brüksel’in azarları nedeniyle bizden bu temasları afişe etmememizi istediler.”

 

 

 

87 Comments