Rusya’dan Cumhurbaşkanı Erdoğan ve ABD’ ye Mesaj

jjjRusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD yönetimine gönderme yaparak, “Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın görevden ayrılması şartında ısrar edenler, Suriye krizinin çözümünde müzakereleri bloke ediyor” dedi.

Akdeniz Diyalogları Forumu’na (MED 2016) katılmak üzere Roma’ya gelen Sergey Lavrov, İtalyan mevkidaşı Paolo Gentiloni ile ortak bir basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin Suriye’ye ilişkin sorularını cevaplayan Lavrov, “Rusya, Suriye krizinde diyaloğu destekliyor. Ancak ne yazık ki ültimatom veren ve Esad’ın görevi bırakmasını talep eden siyasi güçler, Suriye’de taraflar arasındaki müzakereleri 6 aydan fazla süredir bloke ediyor” ifadesini kullandı.

Sergey Lavrov, “BM Güvenlik Konseyi’nin 2254’üncü kararında, Esad’ın gitmesine yönelik bir koşul bulunmuyor. Biz hiç kimseyle böyle bir anlaşma yapmadık. Söz konusu karar, herhangi bir ön koşul olmaksızın Suriye’de siyasi süreç başlatılmasını gerektiriyor” diye konuştu.

Lavrov, Esad’ın görevi bırakmasına yönelik taleplerin kabul edilemeyeceğini de ekledi.

Rusya’nın, Halep’teki çatışmalara son vermek için Türkiye’de Suriyeli muhaliflerle görüştüğüne ilişkin yayımlanan haberler üzerine konuşan Lavrov, bunun heyecan yaratacak bir durum olmadığını, muhaliflerle görüşme konusunda hiçbir zaman kapıları kapatmadıklarını söyledi.

3 Comments