Rusya’dan Türkiye’ye Şok Suçlama

russRusya Savunma Bakanlığı Sözcüsü İgor Konaşenkov, Rus uçaklarının Suriye’de son bir hafta içinde 468 sorti gerçekleştirip 1.354 terörist hedefi vurduğunu belirterek, Türkiye’yi Suriye sınırında sivilleri hedef almakla suçladı.

Sputniknews’de yer alan habere göre, Konaşenkov düzenlediği basın toplantısında, Türk askerlerinin Suriye’de sivillerin yaşadığı yerleşim bölgelerine ateş açtığına dair ‘çürütülmesi mümkün olmayan’ kanıtlara sahip olduklarını açıkladı. Basın toplantısında buna kanıt olarak bir video da gösteren Konaşenkov, bu görüntüleri ‘vatansever’ Suriyeli muhaliflerden aldıklarını söyledi.

Konaşenkov, Türk askerlerin Suriye’deki yerleşim bölgelerine ateş açmasıyla ilgili NATO, Pentagon ve Türk Silahlı Kuvvetleri’nden açıklama beklediklerini de sözlerine ekledi.
Türkiye’nin bir Rus uçağının 29 Ocak’ta Türk hava sahasını ihlal ettiği iddialarına da gönderme yapan Konaşenkov, “Neler olduğunu anlamadan bizi katlanmak zorunda kalacağımız sonuçlar konusunda uyaranlar her şeyden önce Türk partnerlerinin kendilerini nasıl bir tuzağa düşürdüğünü düşünmeli” ifadelerini kullandı.

Nesnel kontroller neticesinde 29 Ocak’ta hiçbir Rus uçağının Türk hava sahasını ihlal etmediği sonucuna vardıklarını da belirten Konaşenkov, Türkiye’nin de ihlal iddialarını kanıtlayacak elle tutulur hiçbir kanıt sunamadığının altını çizdi.
Rus yetkili ayrıca, son bir hafta içinde Halep, Lazkiye, Hama, Humus, Şam, Rakka, Dera ve Deyr ez-Zor’da teröristlerin kontrolünde olan alanlara hava saldırıları düzenlediklerini belirtti.

6 Comments