İngiltere’de Seçimi Kaybeden Parti Liderleri Tek Tek İstifa Etti

CEgQvR-WEAAv5aIİngiltere’de parlemento seçimlerinin ardından peşpeşe istifalar geldi. İlk istifa seçimlerden yenilgiyle çıkan İşçi Partisi’nin lideri Ed Miliband’dan geldi.
Miliband’ın yanı sıra, UKIP lideri Nigel Farage ve Liberal Demokratlar’ın lideri Nick Clegg de istifa ettiğini duyurdu.

 
Miliband, sonuçların belli olmasının ardından “Bizim için oldukça moral bozucu ve zor bir geceydi” dedi..Miliband, partisinin yenilgisinin sorumluluğunun, tamamen kendisine ait olduğunu söyledi. Miliband’ın istifasının ardından Yvette Cooper, Andy Burnham ve Chukka Umunna arasında liderlik yarışının başlayacağı söyleniyor. UKIP lideri Nigel Farage seçim yenilgisi nedeniyle istifasını açıklayan ilk parti başkanı oldu.

 

 

İngiltere, İskoçya, Galler ve Kuzey İrlanda’da yapılan seçimlerde, 650 bölgeden 642’sinde oylar sayıldı. Milletvekili dağılımı şöyle: Muhafazakâr Parti: 325 İşçi Partisi: 229 İskoç Ulusal Partisi: 56 Demokratik Birlik Partisi: 8 Liberal Demokratlar: 8 Sein Fein: 4 Diğer Partiler: 11 Oyların yüzde olarak dağılımı ise şu şekilde: Muhafazakâr Parti: 36.8 İşçi Partisi: 30.5 UKIP: 12.6 Liberal Demokratlar: 7.8 İskoç Ulusal Partisi 4.8 Yeşil Parti: 3.8

 

 

133 Comments