Stephen Hawking: Big Bang’den Önce Hiçbir Şey Yoktu

Profesör Stephen Hawking, Dünyaca ünlü İngiliz teorik fizikçisi ve kozmoloji, genel görelilik ve  kuantum yerçekimi alanlarında çok büyük çalışmaları olan bir bilim insanı.

“Star Talk” şovunda Neil Degrasse Tyson‘la yaptığı söyleşide, “Büyük Patlama kuantum yerçekimidan önce ne oldu” diye sorulduğunda, Hawking çok  basitçe “hiçbir şey” olmadığını söyledi. Fizikçi, Einstein Genel Görelilik Teorisi zaman ve mekânın bir süreklilik oluşturduğunu belirtiyor ve evrenin düz değil, maddenin ve enerjinin içinde kavisli olduğunu açıklıyor.

Büyük Patlama öncesinde olanları analatan Hawking, evrenin başlangıcını tanımlamak için kütle çekimine Öklidyen yaklaşımı deniyordu. Bu ne anlama geliyor diye soruldu. Hawking’e göre, bu sıradan zamanın hayali zamanla yer değiştirildiği anlamına geliyor ve bu hayali zaman “alanın dördüncü yönü gibi davranıyor”.

 

Hawking evren tarihinin, Dünya’nın yüzeyi gibi dört boyutlu kavisli bir yüzey olduğunu ancak iki ek boyuta sahip olduğunu iddia ediyor. Dahası, evrenin hiçbir sınırı bulunmadığını ekliyor. Bir başka deyişle, evrenin başlangıcından önce zaman yoktu.

Hawking, “Hayali ve gerçek zaman, Güney Kutbu’nda başlıyor  Güney Kutbu’nun güneyinde  büyük patlamadan önce etrafında hiçbir şey yoktu,” diye açıkıyor.

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

İstanbulpost.com.tr’i bu haberini kaynak yazarak ve link vererek değişik mecralarada kullanılabir

 

4 Comments