Suriye’de Ateşkes Uygulamaya Kondu

ssssRusya’nın ateşkesi gözlemlemek için insansız hava araçları kullanacağını ifade eden Rusya Genelkurmay Başkanlığı Yetkilisi Korgeneral Sergey Rudskoy, “Rusya-ABD anlaşması uyarınca ateşkes, Suriye Arap Cumhuriyeti topraklarının tamamında, Moskova saatiyle 19.00’da (TSİ 19.00) uygulamaya konacak” dedi.

 

Rusya’nın ateşkesin uygulanması için hazır olduğunu ve gereken tüm hazırlıkları yaptığını ifade eden Rudskoy, ABD’nin desteklediği tüm muhalif grupların ateşkese uymasının beklendiğini aktardı. Rusya’nın teröristlere yönelik hava operasyonlarının süreceğini kaydeden Rudskoy, şöyle devam etti: “Rus Hava Kuvvetleri, Suriye’deki terör hedeflerine yönelik hava saldırılarına devam edecek. Rus ve ABD’li taraflar, Rusya ve ABD liderliğindeki koalisyonun hedefleri belirlemesi için ortak bir merkez kuracak.”

 

DAEŞ ve yakın zamanda Fetih el Şam adını alan El Nusra’yla mücadeleyi bırakmayacağını belirten Korgeneral, mücadelenen ‘herhangi bir isim değişikliğinden etkilenmeden’ süreceğini ifade etti.

 

Şam’ın ateşkes anlaşmasına uymayı kabul ettiğini ve Suriye ordusunun operasyonları durduracağını aktaran Rudskoy, “Suriye tarafı anlaşmanın koşullarıyla ilgili bilgilendirildi ve buna katı bir şekilde uymayı kabul ettiler” diye konuştu.

Türkiye tarafından desteklenen Özgür Suriye Ordusu’nun Halep’teki Kürt güçlerle çatışmayı durdurması gerektiğine dikkat çeken Rudskoy, “Suriye’nin tamamında çatışmaların sona erdirilmesini öngören Rusya-ABD anlaşması kapsamında Özgür Suriye Ordusu’nun Halep’in kuzey,ndeki Kürt güçlerine yönelik saldırı operasyonlarına son vermesi gerektiğine inanıyoruz” ifadelerini kullandı.

Suriye yönetimi de çatışmaların durması konusunda ABD ile Rusya arasında varılan ateşkesin, 18 Eylül’e kadar tüm ülkede uygulanacağını bildirdi. SANA’nın haberine göre Suriye ordusundan yapılan açıklamada, “Ateşkes, silahlı gruplar tarafından yapılan herhangi bir ihlale cevap verilme hakkını korumakla birlikle 12.09.2016 günü saat 19.00’dan itibaren 18.09.2016 tarihi ve saat 23.59’a kadar tüm ülkede uygulanacak” dendi.

Kaynak: sputniknews.com

4 Comments

 • Grace Johnston Reply

  23 November 2019 at 00:38

  some truly select posts on this website , saved to bookmarks.

 • Zoe Carr Reply

  26 November 2019 at 20:55

  I am sure this piece of writing has touched all the internet people, its really really good article on building up new website.

 • Danyel Wilhelmsen Reply

  06 August 2020 at 11:38

  I simply want to say I am just newbie to blogging and really loved this web-site. More than likely I’m likely to bookmark your website . You definitely come with superb posts. Thank you for sharing with us your website.

 • Pilar Kocurek Reply

  07 November 2020 at 07:42

  Amazin!

Leave a Comment