Suudi Arabistan Yemen Saldırılarında Misket Bombası mı Kulanıyor?

Bp30sd7IgAAIKak.jpg largeSuudi Arabistan uçaklarının Yemen’in Harad bölgesindeki Mazrak mülteci kampına düzenlediği hava saldırısında ilk belirlemelere göre 45 sivil hayatını kaybetti. İnsan Hakları izleme Örgütü, Suudi Arabistan önderliğindeki saldırıların ilk iki gününde 34 sivilin hava saldırıları sonucu öldüğünü açıklamıştı.

 
Suudi Arabistan ve koalisyona katılan diğer 9 ülkeden hiçbiri, misket bombalarının kullanımını yasaklayan BM sözleşmeyi imzalamış değil. Ancak aynı ülkelerin, 2013 yılında Suriye ordusunun misket bombası kullandığı iddiasıyla kınandığı 68/182 sayılı kararın altına imzası bulunuyor.

Misket bombaları, geniş bir alandaki tüm canlıların ölümüne neden olmasının yanı sıra, patlamayan mühimmatın yıllar boyunca sivil ölümlerine yol açması nedeniyle de yasaklanmış bulunuyor.

Suudi Arabistan ordusunun 2009 Yemen saldırısında misket bombaları kullandığı ise daha önce belgelenmişti. Saada’da çok sayıda ABD yapımı BLU-97 ve BLU-61 tipi mühimmat bulunmuş ve Ensarullah Hareketi tarafından kamuoyuyla paylaşılmıştı. 2014’te de aynı bölgede patlamamış haldeki ABD yapımı CBU-52 tipi misket bombaları görüntülendi.

 
Bu bombalar Yemen ordusunun envanterinde bulunmuyor. Suudi Arabistan ise Ağustos 2013’te, Textron Savunma Sistemleri adlı şirketten bin 300 adet CBU-105 tipi sensör tapalı mühimmat alımı konusunda ABD Savunma Bakanlığı’yla anlaştı. Anlaşma, Suudi Arabistan’a Aralık 2015’e kadar misket bombası sevkiyatının sürmesini öngörüyor. Suudi hava kuvvetleri 1970’lerin başından bu yana ABD’den misket bombası satın almaya devam ediyor.

 

 

5 Comments