Ticaret Savaşları Borsayı Nasıl Etkiledi

Dünya borsalarındaki son gelişmeler biraz kafa karıştırıcı olsa da,Ticaret savaşları bir realiteye yönelik bir tehdit olmaktan çıkmış gibi görünüyor.

Hisse senetleri, bu yılın başlarında tarife empoze fikrinin neden olduğu düşüşten neredeyse tam bir iyileşme noktasına ulaşmaya devam ediyor.

O zamanlar, benim önerdiğim görüş, tarifeleri uygulamaya koymanın hem ekonomi hem de borsada toparlanmanın devam etmesi tehlikesi yaygındı. Hisse senetlerini takip eden aylarda ya da hisse senetlerini takiben düşüş yaşandı, ancak S & P 500 o zamandan beri durumun kötüleşmesine rağmen, ticaret kısıtlamaları ilk turunun açıklanmasından daha yüksek bir seviyeye ulaştı.

Emtia futures’larının küresel ekonomik koşulların belirleyicisi olabileceğine inanılmakta. Büyümenin sağlam olması öngörüldüğünde, ham maddelerin talebi ve dolayısıyla da fiyatı artar.

Ancak, metaların son kullanıcıları olan endüstriler geleceğe dair belirsiz veya korkutucu olduğunda fiyatlar düşüyor. Bu göstergeleri en çok takip edenlerden biri bakır.

Bakır fiyatının ekonomik büyüme beklentilerinin bir göstergesi.

Mantıken bakırdaki yaklaşık yüzde on dokuzluk düşüş taleple ya da daha spesifik olarak beklenen taleple ilgili olduğu belirtiliyor.

Tabi petroldeki yükselişte söz konusu, petrolün yükselişinin büyük ölçüde tedarikle ilgili olduğu yönünde. Her ne kadar OPEC ve üretimi kesmek için anlaşma imzalayan diğer imzacılar en son toplantısında genel çıktıda küçük bir artışa izin vermiş olsalar da, anlaşma hala yürürlükte. Son birkaç ay içinde, özellikle Venezuela başta olmak üzere, bir kaç yerde üretimin azaldığı ve pazarın İran üzerindeki yaptırımların etkilerini tahmin ettiği gibi, diğer faktörler özellikle önem kazandı.

Bazı kısa vadeli kesintileri ekleyin ve petrolün gücü, denklemin tedarik tarafı ile ilgili gibi görünüyor. Bu analiz, kısa vadeli sorunların bir kısmının azalması nedeniyle, ham vadeli işlemlerdeki son büyük düşüşle destekleniyor..

Bütün bunlar göz önünde bulundurulduğunda, hisse senetlerinin neden yükselmeye devam ettiği sorusu, bu da odak noktası gibi görünüyor. Hisse senedi yatırımcıları kazançlara bakıyor ve oradaki güçlere tepki gösteriyorlar, ancak kazançlar doğa tarihi kadardır. Bu kazanç sezonu ilerledikçe, sadece birkaç şirket Alcoa (AA) ‘nın, tarife değişecek iş üzerindeki tarife üzerindeki olası olumsuz etkileri konusunda uyarıda bulunup bulunmadığını takip ederse ve emtia fiyatlarının bize söylediği şey hakkında çok daha fazla şey duyacaksınız. .

Bu yönetimin ısrarla devam etmesine rağmen, ticaret savaşlarında, özellikle birden çok cephede yürütülen kazananlar yoktur. Borsa henüz bunu göstermeyebilir, ancak diğer piyasalar bu durumda ve bu da yatırımcıların önümüzdeki birkaç ay içinde engebeli bir sürüş için kendilerini bağlaması gerektiği anlamına geliyor.

27 Comments