Trump Konuştu ABD Borsaları Dip Yaptı

ABD Başkanı Donald Trump’ın  ithalat vergisi tehditleri ve Fed ‘e yapılan saldırı, daha öncki büyük çaplı kazançlara rağmen, Wall Street hisseleri 20 Temmuz Cuma günü düştü.

Dow Jones Endüstriyel Ortalama, 25.058.06’da% 0.1’den daha az bir düşüş gösterdi.

Teknoloji tabanlı Nasdaq Kompozit Endeksi de yüzde 0,1 oranında azalarak 7,820,20 seviyesine gerilerken, geniş tabanlı S & P 500 haftayı yüzde 1,801,83 seviyesinde kapattı.

Credit Suisse ‘in bir notuna göre, şirketler hala daha büyük gelir raporlarının çoğunun gelmesiyle, ikinci çeyrek kazançlarını yıl öncesinin% 20’ sinden daha yüksek oranlarda rapor etmeye devam ediyor.

Prudential Financial’in baş pazar stratejisti Quincy Krosby, “Genel olarak, kazanç mevsimi güçlü olmuştur, topline gelir artışı da sağlam olmuştur.” Dedi.

Ancak Trump, CNBC’ye yaptığı bir röportajda, tüm ABD ithalatlarına tarife ekleyerek Çin ile çatışmayı önemli ölçüde genişletmeye istekli olduklarını söyledikten sonra durum değişti.

Ayrıca Twitter’da Trump , Çin ve Avrupa Birliği’ni ABD’nin ihracatlarını teşvik etmek için paralarını manipüle etmekle suçladı ve Fed‘i faiz oranlarını yükseltmekle eleştirdi.

Sonuçları bildiren şirketler arasında Microsoft, İnternet arama reklamlarında, oyunlarda, Windows’da ve diğer önemli işletmelerde güçlü gelir kazançlarının ardında çeyrek kardaki yüzde 10’luk bir artışı 8,8 milyar ABD Doları’na rapor ettikten sonra yüzde 1,8 oranında oy aldı.

Honeywell International, sanayi şirketi olarak yüzde 3,8’lik bir artışla havacılık ve savunma müşterilerine yönelik güçlü talep nedeniyle yıllık kar ve satış tahminlerini artırdı.

Ancak General Electric, ikinci çeyrek kazancında yüzde 29,7’lik bir düşüşün devam eden enerji sektörü zayıflığı nedeniyle 615 milyon ABD Doları ulaşmasının ardından yüzde 4,5 oranında değer kaybetti.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

2 Comments