Trump ABD’ye Beyin Göçünü Durdurdu: H-1B Vizesi Askıda

Açıldıktan sadece beş gün sonra, ABD’ye gelmeyi ümit eden yüksek vasıflı yabancılar için kapılar kapandı.

ABD’deki yüksek vasıflı yabancıları istihdam eden teknoloji şirketleri, H-1B vizesi programı aracılığıyla 2019’a kadar daha fazla iş yapamayacaklar. Yetenekli kişilerein ABD’de geçici olarak çalışmalarına izin veren H-1B vizesi için başvurular artık kapalı. Vize başvuruları 2 Nisan’da açıldı beş gün sonra kapandı.

H-1B vizesinin sınırlandırılması, ABD’deki bütün şirketleri potansiyel olarak etkilemekle birlikte, teknoloji sektörünü ve özellikle Silikon Vadisi’ni fazlasıyla olumsuz yönde etkilediği belirtildi. San Jose Mercury News’in Ocak ayında bildirdiğine göre, yabancılar bölgenin teknoloji iş gücünün yaklaşık dörtte birini oluşturuyor.

FWD.us başkanı Sharon Rummery yaptığı açıklamada, ” H-1B programıyla en iyi ve en parlak insanların ülkemize gelmesiyle ülkemiz için çok özel bir iş gücü oluşuyor. Bu keyfi sınırlar ücret artışını zorlayacak ve ekonomimize zarar verecektir.” Dedi.

New York Times’da yeralan habere göre, Başkan Donald Trump, H-1B vize seçim sürecini yeniden düzenlemeye odaklandı, geçen yıl hükümet kurumlarının resmi politikaları gözden geçirme kararını imzaladı – H-1B vizesi sahiplerinin eşlerinin ABD’de de çalışmasına izin veren düzenlemeler yapıldı.

Trump bu vizenin en yetenekli yabancılara verilmesi gerektiğini söyledi.

Trump, geçtiğimiz Nisan ayında “Şu anda, H-1B vizeleri tamamen rastgele bir piyangoyla verilmesinin için, “bu yanlış” dedi.

Şu anda ABD Vatandaşlık ve Göçmenlik Hizmetleri, yılda 85.000 H-1B vize sahibini rastgele seçecek bir elektronik program kullanıyor. H-1B vizesine başvurularbüç yıl içinde yenilenebiliyor. Her yıl nisan ayında vize sahipleri seçilirken, Ekim ayına kadar çalışmaya başlayamıyorlar. Şu durumda şirketler Nisan 2019’a kadar gelecek vadeden adaylar adına H-1B vizesi için tekrar başvuru yapamayacaklar.

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

 

1 Comment