Yatırımcılar ABD ile Çin Arasındaki Ticaret Müzakerelerine Hazırlanıyor

ABD Başkanı Donald Trump’ın 5 Mayıs tweetinin Çin ile olan ticaret görüşmelerini engellendiğini yorumlarının ardından, bazı yatırımcılar yazılım,  reklamcılık ve havacılık sektöründen çeşitli ABD iç büyüme stokları ile istikrar arıyor.

Uzun süredir devam eden bir ticaret savaşı beklentisi piyasayı sarsmış olsa da, yatırımcılar iki ülke arasındaki ticaret müzakerelerine hazırlanıyor.

Kenny Commentary LLC’nin kurucusu Peter Kenny, “Temettü ve Çin ile ilgili konularda ticaret yapmak için, yalnızca ABD ekonomisindeki hisse senetlerine dikkat etmeliyiz” dedi.

Yatırımcılar bir bütün olarak savunma hisselerini paylarını arttırıyorlar. S & P endeksi, Başkan Trump’ın Mayıs ayının başında Çin ithalatı için tarifeleri artıracağını açıklamasının ardından yaklaşık yüzde 4 düştü. Yüksek temettü oranına sahip düşük büyümeli bir sektör olan kamu hizmetleri, yüzde 2’den daha fazla yükseldi.

Bununla birlikte, büyümeye susamış yatırımcılar, yarı iletkenlerde düşüş eğilimi gösteren teknoloji sektöründe denizaşırı hisse senetleri veya ithalat paylarının düşük olduğu şirketleri arıyor.

ShinoBoss Trust portföy yöneticisi Daniel Morgan’a göre, online reklam platformu ve bulut yazılımı, Çin’in tarifelerinden doğrudan etkilenmeyen iki teknoloji sektörü.

Morgan, intrnet reklamların Google’ın Huawei ile ticaret yapmayı bırakan ebeveyn ticari alfabesi yerine Twitter, Facebook ve Snap’i tercih ettiğini söyledi.

Ayrıca, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki toplam gelirin% 70’ini ve Asya-Pasifik bölgesindeki gelirin yalnızca% 10’unu oluşturan Salesforce.com gibi yazılım sağlayıcıları tarafından da tercih edilir. Ancak Trump’ın tweetinden sonra, Salesforce.com yüzde 5’ten fazla düşüş kaydetti..

Başka bir seçenek Workday. İş günü 5 Mayıs’tan bu yana yaklaşık% 4 arttı ve ABD’deki toplam satışların% 75’ini alıyor.

Lois & Associates’in kıdemli bir yatırım stratejisti olan Steve Ripper, güçlü ABD işgücü piyasaları ve birleşmeleri yoluyla iş arama ve birleşme danışmanlığı gibi hizmetler sunan bir ABD şirketi gibi.

Ancak, analist Robert Baird, Mark Marcon, tarifelerin ekonomiyi zayıflatması durumunda zarar görebileceklerini de belirtti.

Bunun yerine, Marcon analistleri yerli bordro yazılımını tercih ettiklerini söyledi. Ancak, bu şirketlerin göreceli olarak aşırı değerli olduğunu ve satışa açık olabileceğini söyledi.

Burns McKinney Allianz Global Yatırımcı portföy yöneticisi Çin’de büyük endüstriyel stokları tercih ediyor. ABD ile İran arasındaki ilişki bozulmaya devam ederse savunma şirketleri yararlanabilir.

Ripper Royce stratejisti, kamu hizmetleri stoklarının çok fazla artması nedeniyle daha az güvenli bir seçenek tercih etmek istediklerini söyledi.

Hülya Karahan

hulyacar2001@yahoo.com

 

 

Reviewer overview

Yatırımcılar ABD ile Çin Arasındaki Ticaret Müzakerelerine Hazırlanıyor - /10

Summary

Yatırımcılar ABD ile Çin Arasındaki Ticaret Müzakerelerine Hazırlanıyor

0 Bad!

1 Comment