Türkiye – Almanya Arasında Gülen Trafiği

fethullahAnkara, Gülen cemaatinin faaliyetlerine karşı Berlin nezdinde girişimlerde bulundu. Türkiye’nin dosyasını yetersiz bulan Alman tarafı, terör örgütü suçlaması konusunda daha somut kanıtların olması gerektiği kanaatinde.

Türkiye’deki darbe girişiminin ardından Ankara ile Washington arasında gerginliğe yol açan Gülen cemaati konusu Ankara ile Berlin arasında da önemli bir gündem maddesi olmayı sürdürüyor.

Türkiye, “terör örgütü” olarak nitelendirdiği Fethullah Gülen cemaatinin faaliyetleri konusunda Berlin nezdinde de bir dizi girişimde bulundu. Ancak Almanya’nın sunulan dosyaları yeterli bulmadığı hukuki bir süreç için daha somut kanıtların gerektiği kanaatinde olduğu öğrenildi.

Ankara’dan girişim

Türkiye, darbe girişiminden bir kaç hafta önce Alman tarafına kapsamlı bir dosya ileterek, Gülen cemaatinin Almanya’daki faaliyetlerinin sınırlandırılması beklentisini iletti.

Gülen cemaatini terör örgütü olarak tanımlayan MGK ve Bakanlar Kurulu kararları aktarıldı ve Alman tarafı Türk tarafının pozisyonu hakkında bilgilendirildi. Cemaatin Almanya’daki eğitim, medya ve ticari faaliyetleri hakkında duyulan kaygılar dile getirildi ve Alman makamlarından, cemaatin etkinliklerine üst düzeyde katılımın olmaması yönündeki beklenti aktarıldı.

Türk tarafı, Türkiye’de son dönemde yaşanan bazı gelişmeler ve terör olaylarında, cemaat üyelerinin rolü olduğunu öne sürerken, cemaatin faaliyetlerinin iç istihbarat örgütü Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) tarafından izlenmesi gerektiğini savunuyor.

Almanya kanıt istiyor

Alman kaynaklar, bazı konularda şüphe taşımakla birlikte Gülen hareketi hakkında terör örgütü suçlamalarını destekleyecek yeterli somut hukuki destek bulunmadığını kaydediyorlar. Diplomatik kaynaklar, Ankara’dan bu suçlamanın desteklenmesine dönük daha somut kanıtlar beklendiğine vurgu yapıyor.

Federal Anayasayı Koruma Teşkilatı (BfV) ve eyaletteki istihbarat birimleri (LfV), bu yönde bir siyasi talimat almadıkları için, Gülen hareketine ait kurumları ve hareketin faaliyetlerini şu aşamada izlemiyor. Bunun ancak bir siyasi kararla mümkün olabileceği belirtiliyor. Ankara’nın da bu siyasi kararın alınmasına dönük girişimlerini yoğunlaştırabileceği kaydediliyor.

Almanya Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Sebastian Fischer ise çarşamba günü basın toplantısında Gülen hareketi ve mensuplarıyla ile ilgili sorulara, “Kanaatimce, Almanya için geçerli olan, hukuk devleti ilkeleri ve özgürlükçü düzene saygılı hareket edenlerin, bunu sürdürebileceklerdir. Bu tüm sivil toplum ve dini örgütler için geçerli” yanıtını verdi.

Bu arada son günlerde yaşanan gelişmelerin ardından Almanya’da Gülen hareketine ait kurumlara yönelik tehditlerin artması endişelere neden oldu. Aralarında bazı medya organları ve ticari kuruluşların da olduğu yerler polis koruması altında bulunuyor. Hizmet hareketinin hükümet kurumları nezdinde girişimde bulunarak kendilerine yönelik tehditler konusunda Alman yetkililerini bilgilendirdiği belirtiliyor.

 

 

 

 

 

fethullah

11 Comments

 • website Reply

  19 December 2019 at 15:41

  … [Trackback]

  […] Here you will find 52278 additional Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • beirut weather Reply

  20 December 2019 at 14:30

  … [Trackback]

  […] Find More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • XE88 Download For Android And iOS Iphone Reply

  21 December 2019 at 14:19

  … [Trackback]

  […] Find More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • 안전바카라 Reply

  23 January 2020 at 03:43

  … [Trackback]

  […] Read More Information here on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • 카지노사이트 Reply

  24 January 2020 at 20:31

  … [Trackback]

  […] Find More on to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • 토토사이트 Reply

  25 January 2020 at 14:17

  … [Trackback]

  […] Read More on on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • 럭스112 Reply

  05 February 2020 at 16:58

  … [Trackback]

  […] There you can find 46673 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • KIU Reply

  29 February 2020 at 02:36

  … [Trackback]

  […] Read More on that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • verthil ertva Reply

  01 March 2020 at 00:10

  Hi there! I could have sworn I’ve been to this website before but after browsing through some of the post I realized it’s new to me. Anyways, I’m definitely delighted I found it and I’ll be bookmarking and checking back often!

 • Library Reply

  01 March 2020 at 06:39

  … [Trackback]

  […] Find More to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

 • Library Reply

  01 March 2020 at 06:41

  … [Trackback]

  […] Here you will find 2914 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/turkiye-almanya-arasinda-gulen-trafigi/ […]

Leave a Comment