‘Türkiye Gazeteciler İçin Kara Liste Tutmuyor’

shhhAlman Basın Ajansı’na (dpa) konuşan bir Türk hükümet yetkilisi, Türkiye’nin sınır dışı edilecek gazetecilerin isimlerinin yer aldığı bir liste tutup tutmadığı iddialarına açıklık getirdi.

Alman Basın Ajansı (dpa), adını anmadığı Türk yetkilinin kara liste iddialarına ilişkin görüşlerini aktardı. Yetkili, “bazı yabancı gazetecilerin Türkiye’ye sokulmamasının görüş ve habercilik faaliyetlerinden kaynaklanmadığını” savundu.Türkiye’ye girişine izin verilmeyen sözkonusu gazetecilerden bazılarının geçmişte Suriye’ye yasadışı yollardan giriş-çıkış yaptıklarının belirlendiğine dikkat çeken yetkili, bunun Türk yasalarının ihlali olduğunu söyledi.

Yetkili, bazı yabancı gazetecilerin ise turist olarak ülkeye giriş yapmalarına rağmen şüpheli davranış olarak kabul edilen tavırlar sergilediklerine işaret etti. Yetkili, bunlar arasında ilgili kurumlara akredite olmadan aşırı grupların temsilcileriyle yapılan röportajları da saydı. Adı belirtilmeyen yetkili, “Türk hükümetinin bu anlamda herhangi bir politika değişikliği sözkonusu değildir” dedi.

3 Comments