Türkiye’de Ev Fiyatlarında %35 Balon Var

Tunç Altınbaş

taltinbas@dr.com

Türkiye’de gerçek değeri 1 milyon lira olan bir eve satıcısı 1,350,000TL istiyor! Balonun en önemli göstergesi sıfır konutlardaki stokların rekor seviyelere çıkmış olması. Yani artık kimse ev almıyor…

Buna rağmen fiyatlardaki balona devam etmek isteyen üreticileri anlamak çok zor. Uluslararası Para Fonu’nun (IMF), Türkiye’deki“Konut balonu” tartışmalarına katıldı. IMF’ye göre Türkiye’de konut fiyatlarının aşırı yüksek olduğu bir gerçek. Ancak şimdilik hane halkın güvencesi, balonun patlamasını engelliyor. Balon patlamak üzere! 2016 yılında başlayan ve halen devam eden “Konut balonu”tartışmalarına IMF son raporunda yer verdi.

57 ülkenin emlak piyasasını izlemeye alan IMF,Türkiye’de fiyatların gelişen piyasa ülkelerine kıyasla ‘şişmiş’ olduğunu, hane halkının güvenceleri sayesinde şimdilik balonun patlama riski bulunmadığını kaydetti. IMF’nin şubat ayındaki Küresel Konut İzleme raporunda,Türkiye’deki konut değerlemelerinin “şişkinleştiği” ancak konut piyasasından makro ekonomik bir yayılma etkisinin henüz beklenmediği belirtildi.

Konut sektörü döviz borcu ve dönmeyen kredi sorunuyla karşı karşıya Raporda, son yıllarda Türkiye’de birikimli reel konut fiyatlarının diğer gelişen piyasa ülkelerine göre yüksek olduğu, inşaat şirketlerinin ise önemli miktarda döviz borcuna ve yüksek oranda ‘dönmeyen kredi’yüküne sahip olduğuna dikkat çekildi. Balon tam tamına %35! IMF uzmanları, Aralık 2010-Temmuz 2016 döneminde Türkiye’de emlak fiyatlarının nominal değerinin yüzde 110, gerçek değerinin iseyüzde 35 arttığını hesapladı.Türkiye’de konut fiyat/kira dengesi bozuk IMF’nin izlediği 23 gelişen piyasa ülkesinden 13’ünde gerçek fiyatlar aynı dönemde ya geriledi ya da yerinde saydı.

Türkiye ise gerçek fiyatların yüzde 35 ve üzerinde arttığı 3 ülkeden biri oldu. İzleme raporunda konut fiyatı ile kira geliri bağlantısı bakımından değerlendirilen 13 ülke arasında Türkiye, yüzde 27’ye yakın oran ile açık arayla birinci olurken, en yakın takipçiler Şili ve Estonya yüzde 24 civarında kaldı.Fiyat-kira makasındaki değişim bakımından ise Türkiye yüzde 50’ye yaklaşan oranla diğer ülkelere fark atarken, Meksika yüzde 20 ile takip etti. Raporda, ‘fiyat- yıllık kira getirisi’ makasının açılmasının,fiyatların şişkinliğine işaret ettiği hatırlatılarak, fiyatların aşırı yükselmesi halinde halkın satın almak yerine kiracılığı tercih edeceği belirtildi.

Fiyatlar aşırı “şişmiş”

Raporda, “Türk konut fiyatlamaları, bir dizi standart ölçüye görekıyaslandığında şişmiş görünmektedir. Ancak hane halkının olası fiyat düzeltmelerini hafifletecek tamponları bulunuyor” denildi.

Tunç Altınbaş9 Posts

Turkish Exporters Assembly, Global Connection Media SA, Plus Premium Creative Consultancy, Clear Channel Outdoor, Istanbul Modern, Hurriyet, The University of Manchester

104 Comments