Twitter Türkiye’ye Dava Açtı!

Infographic-Twitter-Shortcuts-You-Need-to-Know-1Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Türk hükümeti tarafından getirilen Twitter yasağının kaldırılması için karşı dava açtı.

Twitter yaptığı açıklamada geçen hafta Türkiye’de Twitter’a ulaşımın engellenmesi nedeniyle yargıya başvurduğunu duyurdu.

blog.twitter.com adresinde yer alan açıklamada, yasağın yürürlüğe konduğu altı günden bu yana Türk hükümet yetkilileriyle endişeleri konusunda görüşmeler yapıldığı, Twitter’ın nasıl çalıştığı ve politikaları hakkında bilgi verildiği ve sorunun çözüme kavuşturulmasına çalışıldığı belirtildi.

Ancak Türkiye’de hâlâ seslerini duyurabilmek için Twitter’a yönelen milyonlarca kişinin bundan mahrum bırakıldığı kaydedilen açıklamada, bu nedenle konu üzerinde çalıştıkları bağımsız bir Türk avukat aracılığıyla Türk mahkemelerinde daha açıldığı belirtildi.

Açıklamada, yasağa dayanak olarak öne sürülen üç mahkeme kararından ikisiyle ilişkili içeriğin askıya alındığı, çünkü bunların kendi kurallarını da ihlal ettiği ifade edildi.

Ancak bir bakana yönelik yolsuzluk suçlamalarında bulunulan hesabın kapatılmasına ilişkin mahkeme kararının ise uygulanmadığı belirtildi.

Bu konuya ilişkin mahkeme kararının kendilerini endişelendirdiğini belirten Twitter, siyasi açıklamaların, özellikle de bu açıklamalar hükümetin olası yolsuzluklarıyla ilgiliyse bunun önemli olduğunu vurguladı.

Açıklamada, “İşte bu nedenle bugün kullanıcılarımız adına, erişimi engelleme kararının geri çekilmesi için mahkemeye başvurduk” denildi.

Twitter ayrıca bu engelleme sırasında Türk hükümetine e-posta ya da IP adresi gibi hiçbir kullanıcı verisinin iletilmediğini vurguladı.

10 Comments