Uber Nedir Nasıl Çalışır

Uber, yeni bir konsept icat ederken, hemen herkes, boş zamanlarında bir taksi şoförü olarak para kazanıyor.

Genç şirket, son aylardaki tartışmaların çok daha fazlası haline geldi. Uber‘le yolcular, diledikleri araba modelini seçip rahat, konforlu ve güvenli bir seyahat yapma şansını sahip oluyor.

İlk adım, uygulamayı Android veya Apple cihazınıza indirmek ve adınız, telefon numaranız ve kredi kartı numaranız gibi temel bilgileri girmek. Her şey ayarlandıktan sonra, ekranın üst kısmındaki “nereye?” Etiketli kutuya hedef adresi girmeniz gerekir. Tam adresi bilmiyorsanız endişelenmeyin; “Starbucks” vb. ”gibi bir işletmenin adını girerek nereye gitmeniz gerektiğini bulabilirsiniz. Uber ayrıca kullanıcıların her bir seyahat için kısa duraklama yapmasına izin veriryor.

Hedefinizi doğrulayın, harita üzerinde mavi bir iğne bırakarak tam alma noktanızı onaylayın ve uygulama, oraya ulaşmak için ne kadar süreceğini size söyleyecektir. Ayrıca, saydamlığı sağlamak için her bir hizmetin tahmini maliyeti bilgisini veriyor. Bir sürüşün ücreti, hangi hizmeti seçtiğinize ve günün hangi saatine bağlı olarak değişir. Daha fazla kişi aynı zamanda bir Uber yolculuğu talep edebilir, daha farklı bir ücret alır. Uber buna “dalgalanma fiyatları” diyor.

Temel hizmetler sırasıyla UberX, UberXL ve UberSelect olarak adlandırılır. Fark, fiyat ve sizi alacak olan araba tipindedir. UberX sürücüleri normalde, dört yolcuya kadar taşıma kapasitesine sahip standart bir yolcu kabinindedir (örneğin, bir Honda Accord). UberXL operatörleri, altı kişiye kadar taşıyabilen daha büyük bir modele sahipt(Chrysler Pacifica gibi). Son olarak, UberSelect daha lüks bir hizmet Mercedes-Benz, Audi ve BMW sürücüleri katılabilir.

Uber, daha hoş araçlar sunan UberBlack ve UberSUV hizmetleri var. Bir Cadillac Escalade, bir BMW 7 Serisi, bir Mercedes-Benz S-Serisi veya bir üst spec Chevrolet Suburban ile bir yolculuk olabilir. UberBlack ve UberSUV sürücüleri ticari olarak kayıtlı olmalıdır. Dünyanın dört bir yanındaki şehirler de şirketin amiral gemisi olan UberLux’u sunuyor. Pahalı, ancak hedefinize bir Audi A8, bir Land Rover Range Rover veya benzer bir yüksek kaliteli modelde ulaşmayı garanti ediyorsunuz.

Uber ayrıca tekerlekli sandalye erişimine sahip araçlara ve UberPool adlı düşük maliyetli bir servise ihtiyaç duyanlar için ayrı bir hizmet sunuyor. Adından da anlaşılacağı gibi, UberPool (havuz), kullanıcıların aynı sürüşü paylaşmalarını sağlayan bir araba kiralama servisi.

Bir ücret seçin ve yakında bir arabanın yolda olduğunu bildiren bir mesaj alacaksınız. Uygulama, sürücünün adını ve zamanının önceden sağlıyor. Ayrıca, arabanın yapısını, modelini, rengini ve kayıt numarasını ve ayrıca alma noktasında gelene kadar yaklaşık kaç dakika olduğunu listeler. Haritadaki araba şeklindeki simgenin konumuna bakarak Uber’in yolda olduğunu  görebilirsiniz.

Hangi hizmeti seçerseniz seçin, uygulamanın en üstünde, seyahatin ilerlemesini ve tahmini varış saatini izleyen bir bar var. Gezi ilerlemesini Facebook Messenger, WhatsApp, Gmail ve eski moda bir metin mesajı da dahil olmak üzere bir dizi iletişim kanalıyla paylaşma seçeneği var.

Uber’in büyük kısmında nakit ödeme yapmaya gerek yok; Uygulama otomatik olarak sürücüyü dosyadaki kredi veya banka kartını kullanarak öder. Gideceği yere vardıklarında, yolcular sadece arabadan  iner ve hayatına gider.

Kullanıcılara, sürücüye ulaştıktan sonra puan vermeleri istenir ve bir ipucu bırakma seçeneği sunulur. Her ikisi de isteğe bağlıdır. Sürücülerinden kullanıcılara da sıfırdan beşe kadar bir ölçekte puan vermeleri istenir. Değerlendirmenizin Uber topluluğundaki itibarınız olduğunu unutmayın; az sayıda insanın mükemmel bir değerlendirmesi vardır.

Uber, her sürüşü olabildiğince düzgün hale getirmeyi amaçlıyor. Son zamanlarda, kullanıcılara daha fazla rahatlık sunarak, müşteriler için bir panik butonu yaptı. Eğer bir şey ters giderse, basitçe güvenlik merkezi ikonu üzerinde yukarı kaydırın ve aramayı onaylamak için tekrar dokunmadan önce “ yardım” dokunun.

Sürücüler için
Araba sürmek için Uber Driver adlı ücretsiz bir uygulamayı indirerek ve kendinizle ilgili bilgileri (sosyal güvenlik numaranız, basit bir arka plan kontrolü için) ve arabanızı doldurarak başlayın. Herkesin Uber kullanması uygun değildir ve her araç şirket tarafından kabul edilmez.

Sürücüler en az 21 yaşında ve ehliyetli olmalıdır. 23 yaşın altındaysanız en az üç yıllık bir sürüş deneyimine ve en az 24 yaşındaysanız en az bir yıllık bir süreye ihtiyacınız var. Sigortalı olmanız gerekiyor ve hem geçmiş kontrolünü hem de güvenlik kontrolünü geçmeniz gerekiyor. Herhangi bir adli cezanız varsa, Uber’i unutun.

Araba için de bazı  şartlar var. Arabanın modeli, 2008’den  daha eski olmamalı, dört kapılı ve hasarsız olmalı  bütünüyle bir Uber araç muayenesinden geçmelidir

Bir araca  ihtiyaç duyan sürücülerden bildirim almak için uygulamayı açmanız yeterlidir. Uber ile, günde kaç saat çalıştığınıza siz karar verebilirsiniz. Minimum veya maksimum yoktur. Binici bölümünde bahsettiğimiz dalgalanma fiyatlandırması, yoğun saatlerde daha fazla kazanç sağladığından sürücüler için faydalıdır. Uber genellikle sürücülere kendi bölgelerindeki en yoğun saatlerin listesini sağlar.

Kazançlarınızı birkaç faktör belirler. Sürücüler Uber tarafından istihdam edilmiyo, benzin, bakım (lastikler, yağ değişiklikleri vb.) Ve amortisman gibi giderler , sürücünüye ait. Sürücüler ücretlerin% 75’ini alırken Uber kalan% 25’i alıyor, uygulama yoluyla elde edilen paralar da IRS’ye gelir olarak bildirilmelidir.

Uber Sürücü uygulamasını kullanmak için bir veri bağlantısına ihtiyacınız olacak ve Uber genellikle ayda yaklaşık 2 GB veri kullandığını bildiriyor. Uygulama ayrıca pil ömrünü de azaltıyor, bu yüzden yolculara Google Haritalar’ı açmasını istemediklerinden emin olmak için kaliteli bir telefon şarj almaları öneriliyor.

Eğer UBER uygulaması indirmek istiyorsanız buraya tıklayın

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

248 Comments