“Savaş” Asya’da Piyasaları Nasıl Etkiledi

GSYİH rakamları piyasa beklentileriyle uyumlu olsa da, yeni veriler Çin’in sanayi üretimindeki beklenenden daha yavaş bir büyüme gösterdi ve yavaşlayan ivmeyi işaret ederek bazı analistlerin büyümeyi desteklemek için daha güçlü hükümet önlemleri talep etmesini sağladı.

Yeni veriler, Çin’in ekonomisinin ikinci çeyrekte bir miktar yavaşladığı ve pazarlar üzerinde yükselen bir Çin ticaretinin korkuları ile birleştiğini açıkladı.

Resmi veriler, Çin ekonomisinin 2018’in ikinci çeyreğinde yüzde 6,7 büyüdüğünü, önceki üç çeyrekte kaydedilen yüzde 6,8’lik büyümeden kaynaklandığını gösterdi..

Ancak, Nomura’daki Asya’dan Japonya’ya olan öz sermaye araştırması başkanı Jim McCafferty, Çin’in temel ekonomik verilerinin “oldukça güçlü görünmektedir” dedi.

Ticaret savaşına ilişkin endişelerin piyasaları aşağı sürüklediğini ve yatırımcıların ticaretin gerginliklerinin hızlandırılmasından endişe duyduğunu söyledi.

“Bu yüzden piyasaların gergin olduğunu düşünüyorum, çünkü bu tür davranışlar için emsal yok” dedi.

Çin’in hisse senedi piyasalarında erken kazançlar üzerinde kısa bir süre sonra yükselişten sonra, MSCI’nin Japonya dışındaki en büyük Asya-Pasifik hisse senetleri <.MIAPJ0000PUS>% 0,3 düştü.

Şangay Kompozit Endeksi (.SSEC) ve mavi çipli CSI300 endeksi <.CSI300> yüzde 0.5 düştü.

Hong Kong’un Hang Seng endeksi (.HSI) yüzde 0,1’in altına düştü, ancak Çin Girişim Endeksi (.HSCE)% 0,6 düşerek daha büyük bir isabet aldı.

Avustralya hisseleri (.AXJO) yüzde 0,3 düştü ve Seul Kospi (.KS11) yüzde 0,1 kaybetti.

Çin’in yumuşak verileri, Cuma günü Wall Street’teki kazanımlardan, sanayi ve enerji şirketlerinden gelen güçlü karlarla desteklenmiş ve ABD-Çin ticaret savaşı üzerindeki yatırımcı kaygılarını dengelemeye yardımcı olacak bir güveni sarstı.

ABD hisse senedi piyasaları Pazartesi günü beş ayın en yüksek seviyesine ulaştı. Dünyanın en likit hisse senetleri endeksleri olan S & P500 e-mini futures (ESc1), Asya ticaretinin ilk çeyreğinde yüzde 2 artarak 2 Şubat’tan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

Yaklaşık 0335 GMT, S & P500 e-mini futures 2806,25’te yüzde 0,1 yükseldi.

Dolar yen karşısında% 0.1 artışla 112.48 (JPY =) oldu.

Avro (EUR =) güne 1.1681 dolar seviyesinde kaldı ve altı büyük rakibinden oluşan bir sepete karşı doları izleyen dolar endeksi (.DXY) da 94.740 seviyesinde kaldı.

Son günlerde önemli para birimleri Çin-ABD’de bir durgunluk nedeniyle bir holding düzeninde olmuştur. ticaret coşkusu. Yatırımcılar ayrıca Çin verilerini bekliyorlardı ve hala küresel büyümenin durumunu ölçmek için Haziran ayı perakende satış rakamlarına bakıyorlar.

ABD Federal Rezervleri Cuma günü, yarım yıllık Para Politikası Raporunda ABD Kongresi’ne “katı” ekonomik büyüme nedeniyle faiz oranlarında “kademeli artışlar” beklediğini yineledi.

20 Comments