Üniversite Sınavında Kopyacılar İnsansız Hava Aracıyla Yakalanacak

Digital Life Tech Test Consumer DroneÇin, iki gün süren ve yaklaşık 10 milyon öğrencinin katıldığı üniversiteye giriş sınavında kopya çeken öğrencileri yakalamak için drone kullanacak.

Dünyanın en zor sınavlarından biri olarak kabul edilen ve Gaokao adıyla bilinen Çin Ulusal Üniversite Giriş Sınavı’nda, kopya çekmeye çalışan öğrenciler drone ile tespit edilecek. Binlerce öğrencinin kameralı gözlüklerden telsize kadar kopya yöntemleri denediği sınavda, ilk kez havadan gözlem denetimi yapılacak.
Henan eyaletindeki Luoyang kentinde hayata geçecek uygulamanın başarılı olması halinde tüm ülkeye yayılma ihtimali bulunuyor. Çin’de iyi bir iş elde edebilmek için büyük bir önem taşıyan sınav, öğrencilerde çok büyük strese neden olmasıyla biliniyor.
China Daily sitesinde yer alan bilgiye göre, geçtiğimiz yıl 79 öğrenci Gaokao ve diğer sınavlarda aldıkları sonuçlar nedeniyle intihar etti. Luoyang kenti yetkilileri, öğrencileri rahatsız etmemesi için drone’ların yerden 500 metre yukarıda gezineceğini ve 500 kilometrelik alandaki radyo sinyallerini alabileceğini belirtti.
Kopya için kullanılan bir cihazın radyo sinyali yakalandığında, drone yetkilileri uyaracak. Gaokao sınavında kopya çekerken yakalanan öğrenciler, sınava girme haklarını üç yıl kaybediyor.

 

 

5 Comments