Ünlü Dergi Erdoğan’ı “Yeni Yılı Etkileyecek 16 Lider” Arasında Gösterdi

Almanya’nın önde gelen haftalık Focus dergisi, yeni yılın ilk sayısında “2016’da 16 kişi” başlıklı 5 sayfalık haberinde, yeni yılı kimin etkileyeceğini, büyük sorunları kimin çözeceğini gündeme taşıdı. Listede Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’a da “mülteci krizi” üzerinden yer verildi.

errr

 

Ülkeyi ve dünyayı kimin değiştireceği sorusuyla, “karar vericileri aklınızda tutun” denildi.

Avrupa Postası’nın Focus Dergisi’nden aktardığı haberde dikkat çekenler arasında, ABD eski Dışişleri Bakanı ve Demokrat Parti adayı Hilary Clinton, Cumhurbaşkanı Erdoğan, dünyanın en genç savunma bakanı olarak tanıtılan ve göreve gelmesinden iki ay sonra Yemen’e savaş açarak bölgede Sünni bir koalisyon kurulmasını isteyen, Suudi savunma bakanı Muhammed bin Salman ile “Kaczynski AB’yi parçalayacak mı” ara başlığı ile Polonya’da seçimleri kazanan muhafazakar Hak ve Adalet Partisi’nin (PiS) başkanı Jaroslaw Kaczynski yer aldı.

ABD eski Dışişleri Bakanı Hillary Clinton (68) için, “ABD’nin ilk kadın başkanı olabilir mi?” sorusu ile bu yıl 6 Kasım da yapılacak seçimlerde Demokratların favori adayı Clinton’ın şansının yüksek olduğu yazılarak, (yüzde 59) yine de son haftaların belirleyici olduğuna yer verildi.

 
ERDOĞAN MÜLTECİ SORUNUNUN ÇÖZÜMÜNE YARDIMCI OLACAK MI?

“Mülteci sorununu çözmeye Erdoğan yardım edecek mi, yoksa sorunu daha da derinleştirecek mi?” ara başlıklı haberde ise Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ın (61) Suriye ve mülteci krizi sorununda “anahtar rol oynadığı” belirtildi. Suriye’deki cihatçıları uzun süre destekleyerek “ülkenin dağılması için özel çaba sarf ettiği” ifade edilerek, kısa bir süre önce ABD’nin girişimiyle IŞİD’e karşı koalisyona katıldığı yazıldı. Türkiye’de Ordu güçlerinin “Kürtler’in yerleşim bölgelerine savaş açtığına” yer verilen haberde, Erdoğan’ın Esad’ı destekleyen Putin ile çatışma ortamı yaratarak yeni krize yol açtığı yazıldı. AB’nin Erdoğan’ı mülteci sorununda aktif olarak görmek istediği ama, bugüne kadar “sınırlı bir başarının” söz konusu olduğuna yer verildi.

45 Comments