“Antioksidan, Yaşlanmış Kan Damarlarını Gençleştirdi”

Generations

Yeni Colorado Boulder Üniversitesi araştırmasına göre, özellikle hücresel santralleri veya mitokondriyi hedef alan yeni bir antioksidan alan yaşlılar ve  yetişkinlerde, yaşa bağlı vasküler değişiklikleri, altı hafta içinde 15 ila 20 yıl arasında tersine çevirebiliyorlar.

Amerikan Kalp Derneği dergisi Hypertension‘da bu hafta yayınlanan çalışma, farmasötik düzeyde besin takviyeleri ya da nutrasötiklerin, kalp hastalığının önlenmesinde önemli bir rol oynayabileceğine dair kanıtların artmasına katkıda bulundu.. Yazarlar, son yıllarda etkisiz kaldığı düşünülen oral antioksidanların, uygun şekilde hedeflendikleri takdirde ölçülebilir sağlık faydaları elde edebileceği fikrini de yeniden gündeme getirdi.

Fizyoloji bölümünde araştırmacı olan yazar olan Matthew Rossman, “Bu, mitokondriyal spesifik bir antioksidanın insanlarda vasküler fonksiyon üzerindeki etkisini değerlendiren ilk klinik çalışma,” diyor  “Bu gibi tedavilerin, yaşa bağlı kardiyovasküler hastalık riskini azaltmak için gerçek bir vaatte bulunabileceğini ileri sürüyor.”

Çalışma için, Yaşlanma Laboratuvarı Entegre Fizyolojisi direktörü Rossman ve kıdemli yazar Doug Seals, Boulder bölgesinden 60 ila 79 yaşlarında 20 sağlıklı erkek ve kadın  üzerinde çalışma yaptı.

Doğal olarak oluşan antioksidan Coenzyme Q10’u, hücrelerin içinde mitokondriye tutunmak için kimyasal olarak değiştirerek yapılan, MitoQ adında bir takviyenin günde yarımını 20 miligram verdi.

Diğer yarısı plasebo aldı.

Altı hafta sonra, araştırmacılar, kan damarlarının veya endotelyumun kaplamasının ne kadar çok arterin arteriyel kan akımı ile dilate edildiğini ölçerek nasıl çalıştığını değerlendirdi.

Daha sonra, iki haftalık bir “yıkama” periyodundan sonra hiçbir şey almayan iki grup, plasebo grubunun eki almasıyla değişti ve bunun tersi de doğruydu. Testler tekrarlandı.

Araştırmacılar, ekleri alırken, deneklerin arterlerinin dilatasyonunun yüzde 42 oranında arttığını ve en azından bu önlemle kan damarlarının 15 ila 20 yaşlarındaki gençlere benzediğini buldular. Rossman,  bunun sürdürüldüğü takdirde b iyileşme olduğu, kalp hastalığında yaklaşık yüzde 13’lük bir azalma ile ilişkili olduğunu söyledi. Çalışma ayrıca dilatasyondaki düzelmenin oksidatif stresin azalmasına bağlı olduğunu gösterdi.

Plasebo koşulları altında, daha sert arterlere sahip olan katılımcılar, takviyenin azaltılmış sertlik ile ilşkilendirildi.

Kan damarları, oksidatif stresin bir sonucu olarak yaşla birlikte sertleşir, endotele zarar verebilen ve işlevini bozabilecek serbest radikaller olarak adlandırılan metabolik yan ürünlerin fazla üretimi, vücut bu serbest radikalleri söndürmek için yeterli antioksidanlar üretir. Ancak Rossman, yaşla birlikte, mitokondri ve diğer hücresel süreçler gibi denge ipuçlarının aşırı serbest radikaller ürettiğini ve vücudun antioksidan savunmalarının ayak uyduramadığını söyledi.

Çalışmalar etkisiz olduklarını gösterdikten sonra C vitamini ve E vitamini gibi oral antioksidan takviyeleri lehte sonuç alındı.

Seals, “Bu çalışma, diyetin antioksidanlarla takviye edilmesiyle sağlığı iyileştiren gözden düşmüş teoriye yeni bir soluk getiriyor” dedi. “Belli bir kaynak-mitokondriyi hedef almanın, oksidatif stresi azaltmak ve kardiyovasküler sağlığı yaşlanma ile iyileştirmek için daha iyi bir yol olabileceğini ileri sürüyor.”

Çalışma Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından finanse edildi. MitoQ Limited takviyeleri ve bazı mali destek sağladı.

Bu yaz, Rossman ve Seals, daha fazla bu konudaki bulguları doğrulamak ve bileşiğin mitokondri üzerindeki etkisine daha yakından bakmak için üç aylık bir takip çalışmasını başlatmayı planladıklarını açıkladı.

Aynı laboratuvar yakın zamanda başka bir çalışma yayınladı ve bu da nikotinamid ribozid adı verilen bir bileşiğin sağlıklı kişilerde vasküler yaşlanmayı tersine çevirebileceğini gösterdi.

Seals, “Egzersiz ve sağlıklı bir diyet yemek, kardiyovasküler sağlığı sürdürmek için en iyi bilinen yaklaşımlardır.” Dedi. “Ancak halk sağlığı seviyesinde,insanlar bunu yapmaya istekli değil. Hastalığı yönlendiren yaşa bağlı değişiklikleri önlemek için tamamlayıcı, kanıta dayalı seçenekler arıyoruz. Bu takviyeler aralarında olabilir.” Dedi.

739 Comments