ABD ‘Bin Ladin Mektuplarını’ Yayınladı Oğlu Ve Eşiyle İlgili Neler Var?

osssAmerika Ulusal İstihbarat Dairesi, el Kaide lideri Usame bin Ladin’in Pakistan’daki hücre evinde öldürüldüğü sırada ele geçirilen belge ve mektupların bir kısmını kamuoyuyla paylaştı.

Belgeler arasında el Kaide’ye yapılan başvurular, Usame bin Ladin’in oğlu Hamza’ya yazdığı özel mektuplar bulunuyor.

Bin Ladin 2011’de Amerikan özel timlerinin düzenlediği baskında gizlendiği evde ölü ele geçirilmişti. Aradan geçen dört yılın ardından Amerikalı yetkililer, belgelerden bazılarını yayınlama kararı aldı.

Mektuplardan en önemlisi, baskından önce Usame bin Ladin’in bu hücre evinden ayrılma planlarıyla ilgili. Ancak bin Ladin mektubunda yeni sığınak bulmanın aylar süreceğini bildiriyor, oğlunun ve diğer eşi Hayriye’nin de yeni eve yerleştirilmesini umuyor.

Usame bin Ladin’in oğlu Hamza’ya yazdığı uzun bir mektupta, Amerikalılar’ın öldürülmesi, Batı’nın çöküşü üzerine bol bol nutuk çekildiği gözleniyor. Örneğin mektupta şu ifade yer alıyor: “Küresel mücahitlerin bugünkü görevi, Amerika’nın ve Batılı müttefiklerinin onlarca, yüzlerce, hatta binlerce kafir vatandaşını evlerinde ve dünyanın herhangi bir yerinde, nerede olurlarsa olsun öldürmektir”.

‘İntihar eylemcisi olmak ister misiniz?’

Belgeler arasında el Kaide örgütüne yapılan başvurular dikkat çekiyor. Örneğin başvuru belgesinde, “İntihar eylemi düzenlemeyi arzuluyor musun?”, “Cihat yolunda başarılı olmak için hangi hedefleri yerine getirmelisin?”, “Şehit olduğunda kiminle temasa geçelim?”, “Ailen ya da dostların arasında devletle iş yapan var mı?” gibi sorular yer alıyor.

Bin Ladin’in yardımcılarından Şeyh Mahmut Atiye’ye yazdığı bir mektupta Arap baharı ayaklanmaları ve protesto gösterileri övülüyor. Mektupta, olayların “tüm Müslüman dünyasını saracağı, Müslüman topraklarını Amerika egemenliğinden kurtaracağı” tahmini yapılıyor.

Usame bin Ladin, mektupta bir sonraki aşamanın ise “Halifeliği tekrar kurmak” olduğunu yazıyor.
Usame bin Ladin’in mektuplarının İngilizce’ye çevrilmiş kopyalarıUsame bin Ladin’in mektuplarının İngilizce’ye çevrilmiş kopyaları

‘Yalnız kurtlar’ bin Ladin’in dikkatinde

Amerika’nın Sesi’ne konuşan, ancak adının açıklanmasını istemeyen bir Amerikalı istihbarat yetkilisi, belgelerin el Kaide’nin o zamanki niyetlerini ortaya koyduğunu söyledi. Yetkili, diğer el Kaide liderleri küçük operasyonlarla uğraşırken, bin Ladin’in operasyonda öldürülmeden önce büyük operasyonlara odaklandığını, özellikle Batı’yı ekonomik olarak yaralayacak “yalnız kurt” saldırılarını tetiklemeye çalıştığını söyledi. Tamamen bireysel çalışan eylemciler, IŞİD ya da cihatçı başka örgütler adına saldırılar düzenleyen ,‘yalnız kurt’ adı verilen eylemciler, tüm dünyada tehlike saçmaya devam ediyor.

Usame oğluna kavuşamadı

Usame bin Ladin’in “dünya hakimiyeti” adına diğer el Kaide bağlantılarıyla yaptığı stratejik tartışmaların yanı sıra, özel yaşamı da mektuplara yansıyor. Örneğin, oğlu Hamza’nın yanına kaçırılmasının ne kadar zor olduğu konusunda yazışmalar var. İranlı yetkililerce ev hapsinde tutulan Hamza, ancak bin Ladin’in öldürülmesinden bir ay sonra serbest bırakıldı. Hamza, babası Usame bin Ladin öldüğünde 20 yaşındaydı.

Mektuplardan birinde bin Ladin’e “Sana bunu yazdığımız için çok mahcubuz, sen bizim babamız ve emirimizsin, sana itaat edeceğiz. Ama yine de buradaki güvenlik durumunun farkında olmadığını düşünüyorum. Sana Hamza’yı sorunsuz yollamak isterdim, ama artan güvenlik kontrolları ve aramalardan dolayı bir yol bulamadım” deniyor.

Mektuplar arasında kişisel notlar da var, ama bu notları kimin yazdığı anlaşılamıyor. Baskın sırasında Usame bin Ladin’le birlikte aynı evde, eşlerinden biri olan Emel, bir oğlu, diğer kadınlarla çocukları yaşıyordu. Yetkililerin açıklamasına göre evde bir de bin Ladin’in dış dünyayla temasını sağlayan bir kurye bulunuyordu.

Bin Ladin, annesine yazdığı mektupta, annesinden “en sevgili ve en değerli” ifadeleriyle söz ediyor ve kendisine bir rüya görüp görmediğini, ya da bir öngörüsü olup olmadığını soruyor.

Bin Ladin kızı Ümmü Muaz’a yazdığı mektupta da kendisiyle birlikte geçirdiği zamanı ne kadar özlediğini anlatıyor.

Eski CIA başkanı belgelerin yayınlanmasını doğru bulmadı

Amerika Merkezi İstihbarat Dairesi’nin (CIA) eski başkanı James Woolsey, Usame bin Ladin’in mektuplarında yer alan ayrıntıların, kendisinin el Kaide ve tüm dünyadaki bağlantılı örgütlerle ne kadar iç içe olduğunu gösterdiğini söyledi.

Amerika’nın Sesi’ne Skype aracılığıyla konuşan Woolsey, bin Ladin’in, örgütüyle ilgili birçok gelişmeye yüzeysel kalmış gibi görünse de, örgüte ayrıntılı talimatlar göndermeyi başardığına dikkati çekiyor.

Amerikan hükümetinin bu belgeleri yayınlamasını da eleştiren Woolsey, bu deneyimden sonra terör örgütlerinin daha kapalı hale gelebileceği uyarısında bulundu. Woolsey örneğin terör örgütlerinin, bilgisayarlarını izinsiz kullanan kişiler tarafından kendi kendini imha edebilecek şekilde tasarlayabileceğine de dikkati çekti. Eski CIA başkanı, teröristlerin “zeki insanlar” olduğunu, ellerindeki materyallerin düşmanlarının eline geçmesi durumunda bunları etkisiz hale getirebileceklerinin altını çizdi.

Bin Ladin ‘tecrit altındaydı’

Soufian İstihbarat Grubu’ndan Patrick Skinner ise Usame bin Ladin’in öldürülmeden önce artık daha izole yaşadığını ve hayatına anlam kazandırmaya çalıştığını savunuyor. Skinner, bin Ladin’in terör örgütüne ne kadar ilham veren bir karakter olsa da, gerçeklerden kopuk yaşadığını belirtiyor.

Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanlığı Sözcüsü Jeffrey Anchukaitis, bin Ladin mektuplarının üzerinde ayrıntılı çalışma yapıldığını söyledi. Uzmanların hem dijital hem de kağıt belgeleri dikkatle inceleyerek el Kaide’nin planları, üyelerinin kimlikleri ve yerleri, istihbarat değerine sahip bilgiler hakkında ipuçları aradığını belirten Anchutakis, bununla birlikte bu belgelerin bir terör saldırısının önlenmesinde pay sahibi olup olmadığı konusuna açıklık getirmedi.

Belgeler, Usame bin Ladin’in sırf yeniden halifelik kurmak uğruna, kaç Müslüman’ın öleceğini umursamadan, Yemen’deki operasyonlarının idaresi, 2011’de Tunus ve Mısır’daki halk ayaklanmasından ne gibi çıkarlar sağlanabileceği gibi konulara odaklanıyor.

El Kaide liderinin bilgisayar kayıtlarındaysa West Point Harp Akademisi’ne bağlı Terörle Mücadele Merkezi’nin belgeleri, Fransa hakkında makaleler, İran’ın nükleer sitelerini gösteren haritalar, dini belgeler ve aşırı görüşlü gruplara ait diğer belgeler yer alıyor.

‘El Kaide’nin başlattığı toplumsal hareket kolay kolay silinmez’

Rand Şirketi’nden Seth Jones bin Ladin mektuplarının el Kaide’nin işleyişi hakkında bilgi verdiğini söylüyor. El Kaide’nin toplumsal bir hareket oluşturduğunu söyleyen Jones, bu hareketin kolay kolay silinmesini beklemediğini belirtiyor.

Amerika Ulusal İstihbarat Dairesi Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada, belgelerin kamuoyuna, daire bünyesindeki tüm istihbarat kurumları tarafından yapılan incelemenin ardından duyurulduğu bildiriyor. Ayrıca açıklanan bu belgeler, bin Ladin’in evinde ele geçenlerin yalnızca bir kısmı. Daire, halen yüzlerce belgenin incelendiğini ve gelecekte kamuoyuna açıklanabileceğini bildiriyor.

105 Comments

 • Sergio Konyn Reply

  19 November 2019 at 10:50

  Quality articlespostsarticles or reviewscontent is the keysecretimportantmaincrucial to attractbe a focus forinviteinterest the userspeopleviewersvisitors to visitgo to seepay a visitpay a quick visit the websiteweb sitesiteweb page, that’s what this websiteweb sitesiteweb page is providing.

 • Jacalyn Gaerlan Reply

  23 November 2019 at 17:11

  Hmm it seemsappearslooks like your sitewebsiteblog ate my first comment (it was extremelysuper long) so I guess I’ll just sum it up what I submittedhad writtenwrote and say, I’m thoroughly enjoying your blog. I as welltoo am an aspiring blog bloggerwriter but I’m still new to the whole thingeverything. Do you have any helpful hintsrecommendationstips and hintspointssuggestionstips for inexperiencedfirst-timerookienovicebeginnernewbie blog writers? I’d certainlydefinitelygenuinelyreally appreciate it.

 • Tommy Cusworth Reply

  25 November 2019 at 00:22

  I amI’m curious to find out what blog systemplatform you have beenyou happen to beyou areyou’re working withutilizingusing? I’m experiencinghaving some minorsmall security problemsissues with my latest sitewebsiteblog and I wouldI’d like to find something more saferisk-freesafeguardedsecure. Do you have any solutionssuggestionsrecommendations?

 • Jerome Lefore Reply

  26 November 2019 at 01:41

  Way cool! Some veryextremely valid points! I appreciate you writing thispenning this articlepostwrite-up and theand also theplus the rest of the site iswebsite is also veryextremelyveryalso reallyreally good.

 • Elodia Praytor Reply

  27 November 2019 at 04:30

  Wow, amazingwonderfulawesomeincrediblemarveloussuperbfantastic blog layout! How long have you been blogging for? you makemade blogging look easy. The overall look of your siteweb sitewebsite is greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent, let aloneas well as the content!

 • Twila Chadbourn Reply

  28 November 2019 at 15:50

  HeyHowdyHi thereHeyaHey thereHiHello! I’m at work browsingsurfing around your blog from my new iphoneiphone 4iphone 3gsapple iphone! Just wanted to say I love readingreading through your blog and look forward to all your posts! Keep upCarry on the excellentgreatfantasticoutstandingsuperb work!

 • Estell Reply

  10 December 2019 at 04:20

  I just bought a new computer and would like the same settings I have on my other computer. How do I go about doing this? The one thing I want to change in firefox on my new computer is when I type a website in the address bar I would like it to show my history instead of my bookmarks. I changed it before but I can’t remember what I did..

 • Arnetta Reply

  14 December 2019 at 16:48

  How hard is it to write a wordpress theme to fit into an existing site?

 • Loretta Casciato Reply

  31 December 2019 at 06:38

  Wonderful beat ! I wish to apprentice while you amend your web site, how could i subscribe for a blog site? The account aided me a acceptable deal. I had been a little bit acquainted of this your broadcast offered bright clear concept

 • Nadene Krossen Reply

  22 January 2020 at 01:50

  Have you ever consideredthought about includingadding a little bit more than just your articles? I mean, what you say is valuablefundamentalimportant and alleverything. NeverthelessHoweverBut think ofjust imaginethink aboutimagine if you added some great visualsgraphicsphotospicturesimages or video clipsvideos to give your posts more, “pop”! Your content is excellent but with imagespics and clipsvideo clipsvideos, this sitewebsiteblog could undeniablycertainlydefinitely be one of the most beneficialvery bestgreatestbest in its nichefield. AwesomeAmazingVery goodTerrificSuperbGoodWonderfulFantasticExcellentGreat blog!

 • Nakia Chukes Reply

  23 January 2020 at 02:37

  Thank youThanks for sharing your infothoughts. I trulyreally appreciate your efforts and I amwill be waiting for your nextfurther postwrite ups thank youthanks once again.

 • Patrica Fugh Reply

  23 January 2020 at 12:55

  I enjoytake pleasure inget pleasure fromappreciatedelight inhave fun withsavorrelishsavour, lead tocauseresult in I foundI discovered exactlyjust what I used to beI was taking a looklookinghaving a look for. You haveYou’ve ended my 4four day longlengthy hunt! God Bless you man. Have a nicegreat day. Bye

 • Gilbert Wollin Reply

  25 January 2020 at 02:46

  UsuallyNormallyGenerally I do notdon’t readlearn articlepost on blogs, howeverbut I wish towould like to say that this write-up very forcedpressuredcompelled me to take a look atto tryto check out and do soit! Your writing tastestyle has been amazedsurprised me. Thank youThanks, quitevery greatnice articlepost.

 • Virgil Parlee Reply

  04 February 2020 at 03:33

  HiHelloHi thereWhat’s up, I log on tocheckread your new stuffblogsblog regularlylike every weekdailyon a regular basis. Your story-tellingwritinghumoristic style is awesomewitty, keep doing what you’re doingup the good workit up!

 • Mikki Rysz Reply

  04 February 2020 at 22:08

  Thanks fordesigned forin favor ofin support of sharing such a nicepleasantgoodfastidious thoughtideaopinionthinking, articlepostpiece of writingparagraph is nicepleasantgoodfastidious, thats why i have read it fullycompletelyentirely

 • Elbert Sixkiller Reply

  11 February 2020 at 01:37

  An intriguing discussion is worth remark. I assume that you ought to compose extra on this topic, it could not be a taboo subject but typically individuals are not nearly enough to talk on such subjects. To the next. Thanks

 • Leanne Vaughen Reply

  28 February 2020 at 00:46

  I?d need to consult you right here. Which is not something I normally do! I enjoy reviewing a message that will make individuals believe. Also, thanks for permitting me to comment!

 • verthil ertva Reply

  01 March 2020 at 00:11

  Excellent weblog right here! Also your site a lot up fast! What host are you the usage of? Can I get your associate link to your host? I desire my site loaded up as quickly as yours lol

 • Julius Litten Reply

  01 March 2020 at 11:35

  It’s awesomeremarkableamazing fordesigned forin favor ofin support of me to have a websiteweb sitesiteweb page, which is beneficialhelpfulusefulvaluablegood fordesigned forin favor ofin support of my experienceknowledgeknow-how. thanks admin

 • Orlando Haerr Reply

  02 March 2020 at 03:13

  This internet site is really a walk-through for every one of the information you wanted concerning this and also didn?t understand who to ask. Peek here, and also you?ll absolutely uncover it.

 • Chong Kodera Reply

  02 March 2020 at 15:02

  I’m impressedamazed, I must sayI have to admit. RarelySeldom do I encountercome across a blog that’s bothequallyboth equally educative and entertainingengaginginterestingamusing, and let me tell youwithout a doubt, you haveyou’ve hit the nail on the head. The issue isThe problem is something thatsomething whichsomethingan issue that not enoughtoo few people arefolks aremen and women are speaking intelligently about. I amI’mNow i’m very happy that II stumbled acrossfoundcame across this in myduring my search forhunt for something relating to thisconcerning thisregarding this.

 • Lara Abeita Reply

  02 March 2020 at 21:53

  There are some interesting moments in this write-up however I don?t understand if I see every one of them facility to heart. There is some legitimacy yet I will certainly take hold viewpoint until I look into it further. Good short article, thanks as well as we want a lot more! Contributed to FeedBurner too

 • Gino Gaspar Reply

  03 March 2020 at 03:01

  WOW just what I was searchinglooking for. Came here by searching for keywordmeta_keyword

 • Tiara Wadford Reply

  03 March 2020 at 16:50

  I’mI am now notnotno longer surepositivecertain wherethe place you areyou’re getting your infoinformation, howeverbut goodgreat topic. I needs tomust spend a whilesome time studyinglearningfinding out moremuch more or working outunderstandingfiguring out more. Thank youThanks for greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent informationinfo I used to beI was looking forin search ofon the lookout forsearching for this informationinfo for my mission.

 • Donn Bowlds Reply

  04 March 2020 at 01:17

  you have a wonderful blog here! would certainly you like to make some welcome messages on my blog site?

 • Nisha Sedrakyan Reply

  04 March 2020 at 01:56

  Why userspeopleviewersvisitors still usemake use of to read news papers when in this technological worldglobe everythingallthe whole thing is availableaccessibleexistingpresented on netweb?

 • Saul Rossler Reply

  04 March 2020 at 12:55

  Way cool! Some veryextremely valid points! I appreciate you writing thispenning this articlepostwrite-up and theand also theplus the rest of the site iswebsite is also veryextremelyveryalso reallyreally good.

 • Bettina Senich Reply

  05 March 2020 at 01:49

  I am reallyactuallyin facttrulygenuinely happypleasedgladdelighted to readglance at this blogweblogwebpagewebsiteweb site posts which containsconsists ofincludescarries lotsplentytons of usefulhelpfulvaluable datainformationfacts, thanks for providing suchthesethese kinds of datainformationstatistics.

 • Sherell Groner Reply

  05 March 2020 at 18:54

  It’s going to be endfinishending of mine day, butexcepthowever before endfinishending I am reading this greatenormousimpressivewonderfulfantastic articlepostpiece of writingparagraph to increaseimprove my experienceknowledgeknow-how.

 • Alysa Liebermann Reply

  06 March 2020 at 02:10

  I lovereally like your blog.. very nice colors & theme. Did you createdesignmake this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz replyanswer backrespond as I’m looking to createdesignconstruct my own blog and would like to knowfind out where u got this from. thanksthanks a lotkudosappreciate itcheersthank youmany thanks

 • Florencio Bongers Reply

  06 March 2020 at 16:13

  Hi thereHello, I enjoy reading all ofthrough your articlepostarticle post. I likewanted to write a little comment to support you.

 • Bryant Moistner Reply

  07 March 2020 at 01:21

  Aw, this was a reallya veryan extremelyan incrediblyan exceptionally nice postgood post. Taking the timeFinding the timeSpending some timeTaking a few minutes and actual effort to make ato create ato produce ato generate a very goodgreatgoodreally goodtop notchsuperb article… but what can I say… I procrastinateput things offhesitate a lota whole lot and neverand don’t seem tomanage to get anythingnearly anything done.

 • Major Silverberg Reply

  09 March 2020 at 13:03

  I visitgo to seepay a visitpay a quick visit everydaydailyeach dayday-to-dayevery day somea few websitessitesweb sitesweb pagesblogs and blogswebsitesinformation sitessites to read articlespostsarticles or reviewscontent, butexcepthowever this blogweblogwebpagewebsiteweb site providesoffersgivespresents qualityfeature based articlespostscontentwriting.

 • froleprotrem Reply

  09 March 2020 at 19:18

  Heya i’m for the first time here. I found this board and I find It really useful & it helped me out a lot. I hope to give something back and help others like you aided me.

 • Garland Gridley Reply

  10 March 2020 at 02:09

  AwesomeVery goodSuperbWonderfulFantasticExcellentGreat sitewebsiteblog you have here but I was curiouswanting to knowcurious aboutwondering if you knew of any user discussion forumsmessage boardscommunity forumsdiscussion boardsforums that cover the same topics talked aboutdiscussed in this articlehere? I’d really lovereally like to be a part of grouponline communitycommunity where I can get advicefeed-backresponsesopinionscommentssuggestionsfeedback from other knowledgeableexperienced individualspeople that share the same interest. If you have any recommendationssuggestions, please let me know. Bless youThanks a lotKudosCheersMany thanksThank youAppreciate itThanks!

 • Arnetta Hershenson Reply

  10 March 2020 at 12:57

  I am reallyactuallyin facttrulygenuinely happypleasedgladdelighted to readglance at this blogweblogwebpagewebsiteweb site posts which containsconsists ofincludescarries lotsplentytons of usefulhelpfulvaluable datainformationfacts, thanks for providing suchthesethese kinds of datainformationstatistics.

 • Kathrin Mihalak Reply

  11 March 2020 at 13:29

  HelloHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHi! Would you mind if I share your blog with my facebooktwitterzyngamyspace group? There’s a lot of peoplefolks that I think would really enjoyappreciate your content. Please let me know. ThanksCheersThank youMany thanks

 • Verona Grammer Reply

  12 March 2020 at 12:03

  heyhello there and thank you for your informationinfo – I’veI have definitelycertainly picked up anythingsomething new from right here. I did however expertise somea fewseveral technical issuespoints using this web sitesitewebsite, sinceas I experienced to reload the siteweb sitewebsite manya lot oflots of times previous to I could get it to load properlycorrectly. I had been wondering if your hostingweb hostingweb host is OK? Not that I amI’m complaining, but sluggishslow loading instances times will very frequentlyoftensometimes affect your placement in google and cancould damage your high qualityqualityhigh-quality score if advertisingads and marketing with Adwords. AnywayWell I’mI am adding this RSS to my e-mailemail and cancould look out for a lotmuch more of your respective intriguingfascinatinginterestingexciting content. Make sureEnsure that you update this again soonvery soon.

 • Justin Bodziony Reply

  13 March 2020 at 02:04

  Thank youThanks , I haveI’ve recentlyjust been searching forlooking for informationinfo approximatelyabout this topicsubject for a whileagesa long time and yours is the bestgreatest I haveI’ve found outcame upondiscovered so fartill now. HoweverBut, what about theconcerning thein regards to the conclusionbottom line? Are you surepositivecertain about theconcerning thein regards to the sourcesupply?

 • Magaly Hohnstein Reply

  13 March 2020 at 13:05

  WowWhoaIncredibleAmazing! This blog looks exactlyjust like my old one! It’s on a completelyentirelytotally different topicsubject but it has pretty much the same layoutpage layout and design. ExcellentWonderfulGreatOutstandingSuperb choice of colors!

 • Steve Fall Reply

  14 March 2020 at 03:17

  Pretty! This wasThis has been a reallyan extremelyan incredibly wonderful postarticle. Thank you forThanks forMany thanks for providingsupplying this informationthis infothese details.

 • testosterone Reply

  18 March 2020 at 03:54

  Hello there, I found your web site via Google while looking for a related topic, your site came up, it looks good. I’ve bookmarked it in my google bookmarks.

 • Bianca Kyseth Reply

  18 March 2020 at 12:48

  It’s greatenormousimpressivewonderfulfantastic that you are getting ideasthoughts from this articlepostpiece of writingparagraph as well as from our discussionargumentdialogue made hereat this placeat this time.

 • Thea Sifford Reply

  19 March 2020 at 02:58

  Do you mind if I quote a couplefew of your postsarticles as long as I provide credit and sources back to your webpagesitewebsiteweblogblog? My blog sitewebsiteblog is in the very sameexact same area of interestniche as yours and my visitorsusers would certainlydefinitelygenuinelytrulyreally benefit from a lot of thesome of the information you presentprovide here. Please let me know if this alrightokayok with you. RegardsThanks a lotAppreciate itCheersThank youMany thanksThanks!

 • Herschel Montoney Reply

  19 March 2020 at 17:37

  I think this is one of theamong the most importantsignificantvital informationinfo for me. And i’mi am glad reading your article. But wannawant toshould remark on fewsome general things, The websitesiteweb site style is perfectidealgreatwonderful, the articles is really excellentnicegreat : D. Good job, cheers

 • Alex Solorio Reply

  22 March 2020 at 06:27

  This is the best blog site for anybody that intends to find out about this topic. You recognize so much its almost tough to argue with you (not that I in fact would want?HaHa). You certainly put a brand-new spin on a subject thats been discussed for many years. Fantastic stuff, just wonderful!

 • Terrance Jeziorski Reply

  23 March 2020 at 14:47

  I reallyI trulyI seriouslyI absolutely love your blogyour siteyour website.. Very niceExcellentPleasantGreat colors & theme. Did you createdevelopmakebuild this websitethis sitethis web sitethis amazing site yourself? Please reply back as I’m looking totrying toplanning towanting tohoping toattempting to create my ownmy very ownmy own personal blogwebsitesite and would like towant towould love to knowlearnfind out where you got this from or what theexactly what thejust what the theme is calledis named. ThanksMany thanksThank youCheersAppreciate itKudos!

 • Lisbeth Pinkos Reply

  24 March 2020 at 01:17

  HiHello, Neat post. There isThere’s a probleman issue with yourtogether with youralong with your siteweb sitewebsite in internetweb explorer, maymightcouldwould checktest this? IE stillnonetheless is the marketplacemarket leaderchief and a largea gooda biga huge part ofsection ofcomponent toportion ofcomponent ofelement of other folksfolksother peoplepeople will leave outomitmisspass over your greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent writing due tobecause of this problem.

 • Jeff Beynon Reply

  24 March 2020 at 13:08

  It’s awesomeremarkableamazing fordesigned forin favor ofin support of me to have a websiteweb sitesiteweb page, which is beneficialhelpfulusefulvaluablegood fordesigned forin favor ofin support of my experienceknowledgeknow-how. thanks admin

 • Mistie Worley Reply

  25 March 2020 at 01:31

  Nice postGood post. I learn something newsomething totally new and challenging on blogssiteswebsites I stumbleupon everydayevery dayon a daily basis. It will always beIt’s always interestingexcitinghelpfuluseful to readto read through contentarticles from other writersauthors and practiceand use a little somethingsomething from theirfrom other siteswebsitesweb sites.

 • c4 health labs cbd oil Reply

  28 March 2020 at 08:06

  really wonderful post, i absolutely enjoy this internet site, go on it

 • cbd oil north carolina Reply

  29 March 2020 at 23:02

  I was very pleased to discover this web-site. I intended to many thanks for your time for this remarkable read!! I absolutely appreciating every little of it and also I have you bookmarked to take a look at brand-new stuff you blog post.

 • buy generic viagra cialis levitra Reply

  08 April 2020 at 17:04

  Wonderful blog post. I find out something extra tough on different blog sites day-to-day. It will constantly be promoting to read material from other authors and also exercise a something from their store. I?d choose to make use of some with the content on my blog whether you don?t mind. Natually I?ll offer you a link on your web blog site. Thanks for sharing.

 • Darryl Jobe Reply

  10 April 2020 at 15:36

  Wow, this articlepostpiece of writingparagraph is nicepleasantgoodfastidious, my sisteryounger sister is analyzing suchthesethese kinds of things, sothustherefore I am going to tellinformlet knowconvey her.

 • Velma Stayrook Reply

  11 April 2020 at 03:36

  HiWhat’s upHi thereHello friendsmatescolleagues, how is everythingallthe whole thing, and what you wantdesirewish forwould like to say regardingconcerningabouton the topic of this articlepostpiece of writingparagraph, in my view its reallyactuallyin facttrulygenuinely awesomeremarkableamazing fordesigned forin favor ofin support of me.

 • Wanita Blatteau Reply

  11 April 2020 at 13:13

  HeyThanks very interestingnice blog!

 • Anthony Czwakiel Reply

  12 April 2020 at 01:53

  WOW just what I was searchinglooking for. Came here by searching for keywordmeta_keyword

 • Jeromy Dethomasis Reply

  12 April 2020 at 12:03

  Wow that was oddstrangeunusual. I just wrote an extremelyreallyveryincredibly long comment but after I clicked submit my comment didn’t show upappear. Grrrr… well I’m not writing all that over again. AnywaysRegardlessAnywayAnyhow, just wanted to say greatsuperbwonderfulfantasticexcellent blog!

 • Anibal Behler Reply

  13 April 2020 at 02:05

  GreatWonderfulFantasticMagnificentExcellent siteweb sitewebsite. A lot ofLots ofPlenty of usefulhelpful informationinfo here. I’mI am sending it to somea fewseveral palsbuddiesfriends ans alsoadditionally sharing in delicious. And of courseobviouslynaturallycertainly, thank youthanks for youron yourin yourto your effortsweat!

 • Marchelle Benser Reply

  13 April 2020 at 17:12

  I am regular readervisitor, how are you everybody? This articlepostpiece of writingparagraph posted at this websiteweb sitesiteweb page is reallyactuallyin facttrulygenuinely nicepleasantgoodfastidious.

 • smoretraiolit Reply

  14 April 2020 at 01:34

  I like this internet site because so much useful stuff on here : D.

 • Dallas Bendorf Reply

  14 April 2020 at 02:09

  PrettyAttractive part ofsection ofcomponent toportion ofcomponent ofelement of content. I simplyjust stumbled upon your blogweblogwebsiteweb sitesite and in accession capital to claimto sayto assert that I acquireget in factactually enjoyedloved account your blogweblog posts. Any wayAnyway I’llI will be subscribing for youron yourin yourto your augmentfeeds or evenand even I fulfillmentachievementsuccess you get entry toaccessget right of entry toget admission to consistentlypersistentlyconstantly rapidlyfastquickly.

 • Myrtie Harootunian Reply

  14 April 2020 at 11:58

  I visitgo to seepay a visitpay a quick visit everydaydailyeach dayday-to-dayevery day somea few websitessitesweb sitesweb pagesblogs and blogswebsitesinformation sitessites to read articlespostsarticles or reviewscontent, butexcepthowever this blogweblogwebpagewebsiteweb site providesoffersgivespresents qualityfeature based articlespostscontentwriting.

 • Cherrie Dehay Reply

  15 April 2020 at 00:29

  This is veryreally interesting, You areYou’re a very skilled blogger. I haveI’ve joined your feedrss feed and look forward to seeking more of your greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent post. Also, I haveI’ve shared your siteweb sitewebsite in my social networks!

 • buy viagra in bali Reply

  15 April 2020 at 20:57

  I was extremely happy to discover this web-site. I wanted to many thanks for your time for this remarkable read!! I absolutely taking pleasure in every little of it and I have you bookmarked to have a look at new stuff you post.

 • Augustine Patrich Reply

  20 April 2020 at 15:32

  This articlepostpiece of writingparagraph will helpassist the internet userspeopleviewersvisitors for creatingbuilding upsetting up new blogweblogwebpagewebsiteweb site or even a blogweblog from start to end.

 • Romeo Shabazz Reply

  23 April 2020 at 17:33

  Would certainly you be fascinated in trading web links?

 • Harlan Beaucage Reply

  24 April 2020 at 01:09

  You ought to take part in a contest for among the very best blog sites on the internet. I will certainly advise this website!

 • Luella Dinkens Reply

  24 April 2020 at 04:35

  I?d have to check with you right here. Which is not something I normally do! I appreciate checking out a blog post that will make individuals believe. Also, many thanks for allowing me to comment!

 • Li Tremmel Reply

  24 April 2020 at 13:34

  GreatWonderfulFantasticMagnificentExcellent beat ! I wish towould like to apprentice while you amend your siteweb sitewebsite, how cancould i subscribe for a blog siteweb sitewebsite? The account aidedhelped me a acceptable deal. I had been tinya little bit acquainted of this your broadcast providedoffered bright clear conceptidea

 • Shad Oldfield Reply

  24 April 2020 at 18:59

  A remarkable share, I just given this onto a colleague who was doing a little evaluation on this. And he in fact purchased me morning meal due to the fact that I discovered it for him. smile. So let me rephrase that: Thnx for the treat! However yeah Thnkx for spending the moment to review this, I feel strongly concerning it and also like reading more on this subject. Ideally, as you come to be competence, would you mind updating your blog with more information? It is very valuable for me. Big thumb up for this blog post!

 • Ali Dellis Reply

  25 April 2020 at 13:11

  FascinatingNiceAmazingInterestingNeatGreatAwesomeCool blog! Is your theme custom made or did you download it from somewhere? A designtheme like yours with a few simple adjustementstweeks would really make my blog shinejump outstand out. Please let me know where you got your designtheme. Thanks a lotBless youKudosWith thanksAppreciate itCheersThank youMany thanksThanks

 • Rupert Laruffa Reply

  26 April 2020 at 12:34

  Appreciate the recommendationthis post. WillLet me try it out.

 • Joaquin Prybylski Reply

  27 April 2020 at 18:19

  I lovereally like your blog.. very nice colors & theme. Did you createdesignmake this website yourself or did you hire someone to do it for you? Plz replyanswer backrespond as I’m looking to createdesignconstruct my own blog and would like to knowfind out where u got this from. thanksthanks a lotkudosappreciate itcheersthank youmany thanks

 • Diego Farina Reply

  28 April 2020 at 15:36

  It’s very easysimpletrouble-freestraightforwardeffortless to find out any topicmatter on netweb as compared to bookstextbooks, as I found this articlepostpiece of writingparagraph at this websiteweb sitesiteweb page.

 • Catheryn Burlock Reply

  29 April 2020 at 03:34

  What i do notdon’t realizeunderstood is if truth be toldin factactuallyin realityin truth how you’reyou are now notnotno longer reallyactually a lot moremuch more smartlywellneatly-likedappreciatedfavoredpreferred than you may bemight be right nownow. You areYou’re sovery intelligent. You knowYou understandYou realizeYou recognizeYou already know thereforethus significantlyconsiderably when it comes toin terms ofin relation towith regards torelating toon the subject ofin the case of this topicmattersubject, producedmade me for my partpersonallyindividuallyin my opinionin my view believeconsiderimagine it from so manynumerousa lot of variousnumerousvaried angles. Its like men and womenwomen and men don’t seem to bearen’tare not interestedfascinatedinvolved unlessuntilexcept it’sit is somethingone thing to accomplishdo with WomanLadyGirl gaga! Your ownYour personalYour individual stuffs excellentnicegreatoutstanding. AlwaysAll the timeAt all times take care ofcare fordeal withmaintainhandle it up!

 • Nyla Renouf Reply

  30 April 2020 at 22:19

  There is visibly a bundle to learn about this. I assume you made certain good points in features likewise.

 • Laurice Shack Reply

  02 May 2020 at 07:55

  After study a few of the post on your internet site currently, and also I really like your way of blog writing. I bookmarked it to my book marking site listing and also will certainly be inspecting back quickly. Pls look into my internet site too and also let me understand what you assume.

 • Dawn Buczko Reply

  04 May 2020 at 02:15

  HelloGreetingsHey thereHeyGood dayHowdyHi thereHello thereHi! I know this is kindasomewhatkind of off topic but I was wondering which blog platform are you using for this sitewebsite? I’m getting tiredfed upsick and tired of WordPress because I’ve had issuesproblems with hackers and I’m looking at optionsalternatives for another platform. I would be greatawesomefantastic if you could point me in the direction of a good platform.

 • best place to buy viagra online uk forum Reply

  11 May 2020 at 02:50

  When I initially commented I clicked the -Notify me when new comments are included- checkbox and also now each time a remark is added I obtain 4 e-mails with the same comment. Exists any way you can remove me from that solution? Many thanks!

 • Esteban Goularte Reply

  17 June 2020 at 01:43

  SimplyJust want towish todesire to say your article is as astonishingamazingsurprisingastounding. The clearnessclarity for youron yourin yourto your postsubmitpublishput up is simplyjust spectacularniceexcellentcoolgreat and iand that i cancould thinkassumesuppose you areyou’re a professionalknowledgeablean expert in thison this subject. WellFine with yourtogether with youralong with your permission allowlet me to take hold ofgrabclutchgraspseizesnatch your RSS feedfeed to staykeep up to dateupdated with drawing closeapproachingcoming near nearforthcomingimminentimpending post. Thank youThanks a millionone million1,000,000 and please keep upcontinuecarry on the gratifyingrewardingenjoyable work.

 • Damon Caughell Reply

  22 June 2020 at 00:58

  SimplyJust want towish todesire to say your article is as astonishingamazingsurprisingastounding. The clearnessclarity in your post is simplyjust spectacularniceexcellentcoolgreat and i cancould assume you areyou’re an expert on this subject. WellFine with your permission allowlet me to grab your RSS feedfeed to keep up to dateupdated with forthcoming post. Thanks a million and please keep upcontinuecarry on the gratifyingrewardingenjoyable work.

 • Antoinette Urse Reply

  23 June 2020 at 12:07

  I haveI’ve been surfingbrowsing online more than three324 hours today, yet I never found any interesting article like yours. It’sIt is pretty worth enough for me. In my opinionPersonallyIn my view, if all webmasterssite ownerswebsite ownersweb owners and bloggers made good content as you did, the internetnetweb will be much morea lot more useful than ever before.

 • Trisha Schiffner Reply

  25 June 2020 at 03:18

  Its like you read my mind! You seemappear to know so mucha lot about this, like you wrote the book in it or something. I think that you couldcan do with somea few pics to drive the message home a bita little bit, but other thaninstead of that, this is greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent blog. A greatAn excellentA fantastic read. I’llI will definitelycertainly be back.

 • Hassan Rhoad Reply

  26 June 2020 at 13:37

  GreatWonderfulFantasticMagnificentExcellent beat ! I wish towould like to apprentice while you amend your siteweb sitewebsite, how cancould i subscribe for a blog siteweb sitewebsite? The account aidedhelped me a acceptable deal. I had been tinya little bit acquainted of this your broadcast providedoffered bright clear conceptidea

 • Earnest Carmain Reply

  30 June 2020 at 17:49

  I think the admin of this websiteweb sitesiteweb page is reallyactuallyin facttrulygenuinely working hard forin favor ofin support of his websiteweb sitesiteweb page, becausesinceasfor the reason that here every stuffinformationdatamaterial is quality based stuffinformationdatamaterial.

 • Kent Gothard Reply

  01 July 2020 at 16:52

  HeyHowdyHi thereHeyaHey thereHiHello just wanted to give you a quickbrief heads up and let you know a few of the imagespictures aren’t loading correctlyproperly. I’m not sure why but I think its a linking issue. I’ve tried it in two different browsersinternet browsersweb browsers and both show the same resultsoutcome.

 • grolyrto lemcs Reply

  02 July 2020 at 07:33

  Merely wanna comment on few general things, The website pattern is perfect, the subject matter is rattling great. “Some for renown, on scraps of learning dote, And think they grow immortal as they quote.” by Edward Young.

 • Salvatore Mckoon Reply

  02 July 2020 at 13:20

  HelloHiHello thereHi thereHowdyGood day! I could have sworn I’ve been tovisited this blogthis web sitethis websitethis siteyour blog before but after browsing throughgoing throughlooking at some of thea few of themany of the postsarticles I realized it’s new to me. AnywaysAnyhowNonethelessRegardless, I’m definitelycertainly happypleaseddelighted I foundI discoveredI came acrossI stumbled upon it and I’ll be bookmarkingbook-marking it and checking back frequentlyregularlyoften!

 • Lucas Lenters Reply

  03 July 2020 at 21:30

  Do you have a spam issueproblem on this sitewebsiteblog; I also am a blogger, and I was curious aboutwanting to knowwondering your situation; many of uswe have createddeveloped some nice proceduresmethodspractices and we are looking to swaptradeexchange solutionsstrategiesmethodstechniques with other folksothers, why notbe sure toplease shoot me an e-mailemail if interested.

 • Reynaldo Sinibaldi Reply

  04 July 2020 at 12:31

  We areWe’re a groupa gagglea bunch of volunteers and startingopening a newa brand new scheme in our community. Your siteweb sitewebsite providedoffered us with helpfulusefulvaluable informationinfo to work on. You haveYou’ve performeddone an impressivea formidable taskprocessactivityjob and our wholeentire communitygroupneighborhood will beshall bemight bewill probably becan bewill likely be gratefulthankful to you.

 • Val Smitty Reply

  05 July 2020 at 13:20

  Its like yousuch as you readlearn my mindthoughts! You seemappear to understandto knowto grasp so mucha lot approximatelyabout this, like yousuch as you wrote the booke-bookguideebooke book in it or something. I thinkI feelI believe that youthat you simplythat you just couldcan do with somea few p.c.percent to forcepressuredrivepower the message househome a bita little bit, howeverbut other thaninstead of that, this isthat is greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent blog. A greatAn excellentA fantastic read. I’llI will definitelycertainly be back.

 • Otha Medlock Reply

  08 July 2020 at 03:09

  I have read so many articlespostsarticles or reviewscontent regardingconcerningabouton the topic of the blogger lovers butexcepthowever this articlepostpiece of writingparagraph is reallyactuallyin facttrulygenuinely a nicepleasantgoodfastidious articlepostpiece of writingparagraph, keep it up.

 • Elva Labuff Reply

  08 July 2020 at 14:27

  It’s a shamepity you don’t have a donate button! I’d most certainlywithout a doubtcertainlydefinitely donate to this superbbrilliantfantasticexcellentoutstanding blog! I supposeguess for now i’ll settle for book-markingbookmarking and adding your RSS feed to my Google account. I look forward to freshbrand newnew updates and will talk aboutshare this blogsitewebsite with my Facebook group. ChatTalk soon!

 • Lovella Kadow Reply

  09 July 2020 at 02:10

  Very soonrapidlyquicklyshortly this websiteweb sitesiteweb page will be famous amongamid all bloggingblogging and site-buildingblog userspeopleviewersvisitors, due to it’s nicepleasantgoodfastidious articlespostsarticles or reviewscontent

 • Penney Delcarmen Reply

  09 July 2020 at 11:59

  Thanks for one’sfor onesfor yourfor your personalfor afor theon your marvelous posting! I actuallyseriouslyquitedefinitelyreallygenuinelytrulycertainly enjoyed reading it, you could beyou areyou can beyou might beyou’reyou will beyou may beyou happen to be a great author.I will make sure toensure that Ibe sure toalwaysmake certain tobe sure toremember to bookmark your blog and willand definitely willand will eventuallyand will oftenand may come back from now ondown the roadin the futurevery soonsomedaylater in lifeat some pointin the foreseeable futuresometime soonlater on. I want to encourage you to ultimatelythat youyourself toyou to definitelyyou toone toyou continue your great jobpostswritingwork, have a nice daymorningweekendholiday weekendafternoonevening!

 • Greg Socorro Reply

  10 July 2020 at 02:05

  I visitgo to seepay a visitpay a quick visit everydaydailyeach dayday-to-dayevery day somea few websitessitesweb sitesweb pagesblogs and blogswebsitesinformation sitessites to read articlespostsarticles or reviewscontent, butexcepthowever this blogweblogwebpagewebsiteweb site providesoffersgivespresents qualityfeature based articlespostscontentwriting.

 • Carl Stoffle Reply

  12 July 2020 at 01:43

  Appreciate the recommendationthis post. WillLet me try it out.

 • Angelo Habisch Reply

  19 August 2020 at 13:09

  This is veryreally interesting, You areYou’re a very skilled blogger. I haveI’ve joined your feedrss feed and look forward to seeking more of your greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent post. Also, I haveI’ve shared your siteweb sitewebsite in my social networks!

 • Clair Chum Reply

  22 August 2020 at 14:55

  Hi, I do believeI do think this is an excellentthis is a great blogwebsiteweb sitesite. I stumbledupon it 😉 I willI am going toI’m going toI may come backreturnrevisit once againyet again since Isince i have bookmarkedbook markedbook-markedsaved as a favorite it. Money and freedom is the bestis the greatest way to change, may you be rich and continue to helpguide other peopleothers.

 • Lawerence Port Reply

  03 September 2020 at 11:45

  HiWhat’s upHi thereHello, everythingallthe whole thing is going wellfinesoundperfectlynicely here and ofcourse every one is sharing datainformationfacts, that’s reallyactuallyin facttrulygenuinely goodfineexcellent, keep up writing.

 • Marylyn Angotti Reply

  08 September 2020 at 00:03

  We want you to know that you also can protect your own privacy when utilizing the camadult platforms. Not only does it keep people from purchasing content, butthere’s also privacy concerns! That reasoning alone should be enough tokeep you at ease while plugging in your email address. First, there were the conservative politicos who revived critiques thathad emerged during the 2008 campaign thatObama was not patriotic enough to be an effective first lady.9.99 in video credits as well as 50 off their first credits purchase.By doing so, you get to experience a one-of-a-kind experience every time you return to thismale video chat site. Robert Yang: I grew up modding my favorite video games like Starcraft or Half-Life.You cannot easily go to each of 20 or more most popular adult cam websites and check which one you likebest. Best xxx sites offer profiles of theirsex live cam models broken down into categories.

 • Amalia Fariss Reply

  08 September 2020 at 11:52

  Your style is sois reallyis veryis unique compared toin comparison to other peopleother folks I haveI’ve read stuff from. Thank you forThanks forMany thanks forI appreciate you for posting when you havewhen you’ve got the opportunity, Guess I willI’ll just bookmarkbook mark this pagethis sitethis web sitethis blog.

 • Linnie Hendler Reply

  10 September 2020 at 15:16

  Thank youThanks for any otheranothersome otherevery other greatwonderfulfantasticmagnificentexcellent articlepost. WhereThe place else may justmaycould anyoneanybody get that kind oftype of informationinfo in such a perfectan ideal waymethodmeansapproachmanner of writing? I haveI’ve a presentation nextsubsequent week, and I amI’m at theon the look forsearch for such informationinfo.

Leave a Comment