ABD Fethullah Gülen’nin “iadesi” İçin: “Detaylar üzerinde yorum yapmayız”

03e4d3f831100d4355663f3d425d716bABD yönetimi, 14 Aralık operasyonu kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen’in iadesinin istenip istemediği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

 
ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Marie Harf, günlük basın brifinginde konuyla ilgili soru üzerine, , 14 Aralık operasyonu kapsamında hakkında yakalama kararı çıkarılan Fethullah Gülen’in iadesinin istenip istemediği konusunda yorum yapmaktan kaçındı.

 
“ABD Dışişleri Bakanlığı, uzun süredir mevcut olan politikası gereği, gelen iade taleplerine dair herhangi bir şekilde yorum yapmaz veya böyle bir talep olup olmadığı hususunda dahi teyit ya da inkarda bulunmaz” dedi.

 

 

Gazetecinin, “Ancak Türkiye ile 1970’lerde imzalanan bir iade anlaşmanız var” sözü üzerine, “Detaylar üzerinde yorum yapmayız” diyerek, yine net bir açıklama yapmayan Harf, “Ancak iade süreci tamamlandığında bu konuda konuşursunuz değil mi ” sorusuna da, “Kontrol edeyim, öyle zannediyorum” diye yanıtladı.

 

 

Aynı gazetecinin, “(ABD’nin 2010’da Panama’nın eski lideri Manuel Noriega’yı Fransa’ya iade etmesi) Noriega vakasında böyle olmuştu” demesi üzerine, “Eğer öyleyse, o halde kural olmalı. Kontrol edeyim. Öyle zannediyorum, ama kapsamlı bir genelleme yapmak istemem” diye konuştu.

 

 

Bakanlık Sözcüsü Harf, gazetecinin “Ancak geçmişte sanırım ABD’nin Fethullah Gülen’i iade etmesi olasılığını dışlamıştınız” sorusuna ise, “Bunun doğru olduğunu düşünmüyorum. Bu kürsüde bu soru bana her sorulduğunda, (Sözcü Jen Psaki) Jen’in ve eminim ki benden önceki sözcülerin de söyledikleriyle tıpatıp aynı şeyi söyledim” yanıtını verdi.

 

 

4 Comments

 • mơ thấy ăn ổi Reply

  05 January 2021 at 03:24

  … [Trackback]

  […] Find More Information here to that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-fethullah-gulennin-iadesi-icin-detaylar-uzerinde-yorum-yapmayiz/ […]

 • Philips AS111 manuals Reply

  20 January 2021 at 04:36

  … [Trackback]

  […] Here you can find 6646 additional Info to that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-fethullah-gulennin-iadesi-icin-detaylar-uzerinde-yorum-yapmayiz/ […]

 • CI/CD Reply

  08 February 2021 at 23:16

  … [Trackback]

  […] Information on that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-fethullah-gulennin-iadesi-icin-detaylar-uzerinde-yorum-yapmayiz/ […]

 • sexually transmitted infections app Reply

  28 February 2021 at 03:09

  … [Trackback]

  […] Read More here to that Topic: istanbulpost.com.tr/abd-fethullah-gulennin-iadesi-icin-detaylar-uzerinde-yorum-yapmayiz/ […]

Leave a Comment