ABD Ham Petrolü % 2.1 Oranında Arttı

Petrol fiyatları Pazartesi günü 70 doların üzerine çıktı ve ABD ham petrolü bir hafta boyunca en iyi bir günlük dolar kazancını yayınladı.

ABD Batı Teksas Orta vadeli ham petrol, Pazartesi günkü seansı 1.44 dolar ve % 2.1′ le 70.13 Dolar / varil seviyesine yükseltti. Sözleşme, son 10 oturumun yedisinde yükselirken, 27 Haziran’dan beri 1 dolardan fazla bir kazanç elde etmedi.

Cuma gününden itibaren, WTI son dört haftada yüzde 7’nin üzerinde düşüş gösterdi, zira bir seans seansındaki ağır kayıplar gösterge için ılımlı günlük kazanımları sildi.

Eylül ayı için uluslararası benchmark Brent ham petrol satış sözleşmesi 83 sent veyüzde 1.1 ile  75.12 dolardan varil başına 2:08 yükseldi. ET. Eylül sözleşmesi Salı günü sona eriyor. Ticaret, Ekim ayı sözleşmesi için daha ağırdı ki bu da 97 sent ve yüzde 1.3, yani 75.73 dolar.

Suudi Arabistan’ın, Yemen’deki Houthi isyancılarının Kızıldeniz’deki bir çift petrol tankerlerine saldırmasından sonra, petrolün petrol sevkiyatlarını kritik Bab el-Mandeb Boğazı yoluyla askıya alacağını açıkladı. Suudiler, üç yıldan uzun süredir İran’a hükmedilen Houthis’e karşı askeri bir koalisyon başlattılar.

Avrasya Grubu’nun risk danışmanlığı, tankerlere yapılan saldırının “Yemen çatışması çevresindeki dinamiklerde ciddi bir artış olduğunu” söyledi.

 

85 Comments