ABD: “Ürdün Uçağı Düşürülmedi”

B5ncNtvIYAAZMirAmerikan Merkezi Komutanlığı, Ürdün ordusuna ait F-16’nın Suriye’nin kuzeyinde Rakka kenti yakınlarında iddia edildiği gibi IŞİD tarafından düşürülmediğini belirtti.
Amerika Merkez Komutanlığı’ndan (CENTCOM) yapılan yazılı açıklamada Ürdün’e ait bir uçağın Rakka yakınlarında IŞİD militanlarınca düşürüldüğü iddiası yalanlandı. Yazılı açıklamada “Kanıtlar, uçağın, IŞİD’in iddia ettiği gibi militanlarca düşürülmediğini açıkca ortaya koyuyor,” ifadesine yer verildi.

IŞİD’e yönelik hava operasyonlarından sorumlu, Amerikan Merkezi Komuta Üssü’nden General Lloyd J. Austin, Rakka kenti yakınlarında düşen Ürdün’e ait F-16 ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamada Ürdün’ün koalisyonun değerli bir ortağı olduğu belirtildi ve Ürdün’e ait savaş uçağının IŞİD’in iddia ettiği gibi militanlar tarafından düşürülmediğine dikkati çekti. Uçağın pilotunun sağ olduğunu ve IŞİD militanları tarafından esir alındığını doğrulayan General Austin, bu durumu kınadıklarını ve pilotun sağ kurtarılması için her türlü desteği vereceklerini belirtti.

IŞİD’in kazayı kendi amaçları doğrultusunda çarpıttığını belirten General Austin, bu duruma duyarsız kalmalarının mümkün olmadığını ve IŞİD’in uçağın düşüşünü propoganda malzemesi olarak kullanmasına izin verilmeyeceğini belirtti. Kazadan hemen sonra bir açıklama yapan Ürdün ordusu, pilotun yaşam güvenliğinden IŞİD militanlarının sorumlu tuttuğunu bildirmişti.

IŞİD terör örgütüyle mücadele kapsamında Amerika öncülüğünde başlatılan hava saldırılarına Ürdün, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri gibi Arap ülkeleri de katılıyor.

181 Comments