ABD’den YPG Armalı Amerikan Askerleri Hakkında Açıklama

CjZ7KpFXIAAYOM4ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü Peter Cook, Suriye’de bulunan ABD askerlerini YPG simgesi taşıyan üniformalarla gösteren fotoğraflarla ilgili yorum yapmayı reddederek, askerlerinin geçmişte de ortaklarının simgelerini taşıdığını söyledi.

Cook, ısrarlı sorular üzerine, “Özel operasyon kuvvetleri geçmişte de bazı ortaklarının simgeleri ve kimliklerini belirten işaretleri üzerlerinde taşımıştı” dedi.

Cook, operasyonların güvenliği açısından askerlerinin bulunduğu noktaları açıklamayacaklarını belirterek, şunları söyledi: “Askerlerin IŞİD’e karşı savaşan güçlere danışmanlık ve yardım görevi bulunuyor. Askerler desteklerini, becerilerini ve kabiliyetlerini bu güçlerin etkinliğini geliştirmek için sunuyorlar. Askerlerimiz ön safta yer almıyor, bu savaşa öncülük etmiyor.”

CjZ7KosWUAA2wMu

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mark Toner da ABD askerlerinin kollarında PYD/YPG simgeleri taşıyan üniforma giyerken gösteren fotoğraflar hakkında Savunma Bakanlığı’nın yorum yapabileceğini söyledi.

CjZ7KpFXIAAYOM4

Toner, “Sadece şunu söyleyebilirim. Özel operasyon kuvvetlerinin Suriye Demokratik Güçleri ile koordinasyon halinde savaş alanındaki danışmanlık ve yardım rolü çerçevesinde Suriye’nin kuzeyinde bulunacağını birkaç hafta önce belirtmiştik” diye konuştu.

YPG’nin ABD’den silah yardımı aldıklarına dair açıklamaları hatırlatılan Toner, ABD’nin Suriye’nin kuzeyinde yardım ve danışmanlık rolü üstlendiğini yineleyerek, “Yardım etmek, özellikle silah sağlama anlamına gelmez” dedi.

CjeAavUWsAAOI_E

3 Comments