ABD’li Ignatius : Türkiye’deki Siyasi Belirsizlik Endişe Yaratır

ddddWashington Post gazetesi yazarı ünlü gazeteci David Ignatius, Türkiye’de seçim sonuçlarının memnuniyet verici olduğunu ancak siyasi belirsizliklerin endişe yarattığını savundu.

ABD merkezli Ortadoğu Enstitüsü uzmanı Gönül Tol’la birlikte dün akşam PBS televizyonunda Türkiye’deki seçim sonuçlarını değerlendirdi.

Ignatius, AKP ile başka bir partiyle koalisyon kurabilmesi halinde bunun “istikrar” anlamına geleceğini savundu.

Böyle bir koalisyonun mali piyasalarda güveni yeniden tesis edeceğini savunan ABD’li gazeteci, “Türkiye’nin güney sınırlarında savaş devam ediyorken, erken seçim gibi bir yola girilirse bu insanları tedirgin edecektir” diye konuştu.

 

Seçim sonuçlarının özellikle Suriye’deki duruma ilişkin sonuçları hakkında da konuşan Ignatius, , “Erdoğan, ABD’yi  Esad’ı devirmeye yönelik bir savaş olmasına zorluyor. Başkan Obama da bu konumun farkında. Geçen hafta ABD ile Türkiye arasında, Türkiye-Suriye sınırında muhaliflerin eğit-donat çalışmalarına olanak sağlanması kapsamında bir çeşit güvenli bölge oluşturulması hakkında görüşmeler yapıldı” dedi.

Ignatius, Türkiye’de seçim sonucunda ortaya çıkan siyasi belirsizliğin böyle bir girişimi zorlaştıracağını mı, yoksa kolaylaştıracağını mı söylemenin şu an için çok zor olduğunda belirtti.

İşte David Ignatius’un o Açıklamaları:

11 Comments