Türkiye’nin Gündemi Seçimler Peki Ya Obama’nın?

onnG7 zirvesi sonrasında yaptığı açıklamada, IŞİD’e katılımların artmasına değinen ABD Başkanı Barack Obama, bunun Türkiye-Suriye sınırında alınacak etkin önlemlerle azaltılabileceğini söyledi.

Almanya’nın Bavyera eyaletinde bulunan Krün şehrindeki Elmau Sarayı’nda düzenlenen G7 Zirvesi sona erdi.

Ağırlıklı olarak küresel ısınma, Ukrayna anlaşmazlığı, Rusya’ya yaptırımlar ve Yunanistan’ın yanı sıra, IŞİD’in tüm bölgeyi tehdit eden eylemleri ele alındı.

ABD Başkanı Barack Obama, zirve sonrasında yaptığı açıklamada, Türkiye’yi yakından ilgilendiren IŞİD konusunda değerlendirmelerde bulundu.

IŞİD’e katılımların artmasına değinen Obama, bunun Türkiye-Suriye sınırında alınacak etkin önlemlerle azaltılabileceğini söyledi.

Özellikle Suriye ve Irak’ta savaşmak üzere Türkiye üzerinden giden IŞİD’lilerin engellenmesi gerektiğini belirterek Barack Obama, çok sayıda IŞİD üyesinin Türkiye üzerinden Suriye ve oradan da Irak’a geçtiğini ifade etti.

Sınır güvenliğinin daha iyi bir iş birliği, koordinasyon ve bilgi paylaşımı ile sağlanabileceğini belirten Obama, geçişlerin engellenmesi konusunda Türkiye ile daha yakın işbirliği yapmak istediklerini söyledi. Obama, “Türk makamları da bu problemi biliyorlar, ancak bu alanda ihtiyaçları olan kapasiteyi tam olarak artırmış değiller” dedi.

Obama, geçişlerin tamamen önlenmesinin zor olduğunu, ancak sınır güvenliğinin etkin bir şekilde yapılması durumunda IŞİD’e katılımların azalacağını ve örgütün güç kaybı yaşayacağını kaydetti.

3 Comments