“Alman Hükümeti Savcı Öz’ü İade Etmeyecek”

rrrTürkiye’den kaçan iki savcı için Almanya’da yaşayan Türk Asıllı Milletvekilleri destek verdiler.Milletvekilleri’Öz’için iltica edeceğini ve kesinlikle Alman hükümetinin iade etmeyeceğini dile getirirken Böyle bir şey söz konusu olamaz ve sonuna kadar savunacaklarını eklediler.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, Almanya’ya kaçan Zekeriya Öz’ü istemesi gözler ülkeye çevrildi. Almanya’daki AK Parti karşıtı Türk kökenli milletvekilleri kaçak eski savcıları koruyacaklarını Öz ve Kara’nın Almanya’da iltica talebinde bulunmaları gerektiği yönünde basına açıklamalar yaptı. İşte o vekillerin demeçleri:

 
Almanya Sosyal Demokrat Parti Berlin Eyaleti Milletvekili ve ceza hukuku avukatı olan Erol Özkaraca kaçak savcıları korumakla kalmadı bir de kaçaklar için ‘kurtulma’ mesajı verdi. Özkaraca “Eğer Zekeriya Öz, Almanya’ya iltica başvurusunda bulunursa, burada kalma şansı var. Almanya’daki iltica yasasıyla Öz’ün durumunda olan politik suçluları koruyoruz” diyerek alenen ‘iltica başvurusunda bulunun’ dedi. Özkaraca bununla da kalmadı: Eğer hukuksal destek isterse buna hazırım.

AKŞAM’ın ulaştığı Özkaraca “Alman İltica Yasası’na göre Alman makamları derinlemesine Öz’ü dinlemek ve anlatılanları soruşturmak zorunda. Eğer Öz’ün gerçekten siyasi baskı ya da politik görüşleri dolayısıyla böyle bir talepte bulunduğuna kanaat getirilirse iltica talebi kabul edilir. Öz’ün geçmişini göz önünde tutup bugüne de baktığımda politik görüşleri dolayısıyla bu baskıya uğradığı ihtimali çok güçlü dolayısıyla büyük ihtimalle iltica başvurusunu kazanır” dedi.
Zekeriya Öz’ün dün Frankfurt am Main Savcılığı’na uzun süren bir ifade verdiği iddia edildi. AKŞAM’ın ulaştığı Frankfurt am Main Savcılığı basın yetkilisi ise bilgisi olmadığını ifade etti.
Almanya Yeşiller Partisi’nden Memet Kılıç “İslamcılar” diyerek suçladığı Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik “İslamcının demokrasi, insan hakları, hukukun üstünlüğü gibi kaygısı yoktur. O sadece gücü ele geçirip yağma yapar. Türkiye’de İslamcıların Almanya’ya verecek hukuk dersleri yoktur” diyerek hakaret etti.
Sol Parti Berlin Eyalet Milletvekili Hakan Taş ise Alman makamlarını aklı sıra uyararak “Öz’ün Türkiye’de siyasi iktidarın kurbanı olduğu yönünde bir düşünce sabitlenirse Almanya’dan iltica talebinde bulunabilir” şeklinde bir açıklama yaptı. Taş’ın açıklamasına bir destek de partisinden Federal Milletvekili Sevim Dağdelen’den geldi. Dağdelen’de Alman makamlarını manipüle ederek “AKP rejiminden buraya kaçan hiç kimse Almanya tarafından Türkiye’ye geri gönderilmemeli, Alman hükümetinden de bunu bekliyorum” şeklinde konuştu.

Kaynak:Akşam

 

8 Comments