Fransız Bakanından Gaf: “nişanlanan Obamayı Kutlarım”

dddFransa Cumhurbaşkanı Hollande’ın ardından eski partneri olan Ekoloji Bakanı Royal de kelime kelime çeviriye kurban gitti.

‘Nutella yemek zorunda değiliz’ sloganıyla başlattığı kampanya sonrası büyük tepki çeken Fransa Ekoloji Bakanı Segolene Royal’in şimdi de 22 yıldır evli olan ABD Başkanı Barack Obama’nın ‘nişanını kutlaması’ gündeme oturdu. Royal, başkent Paris’te bu yıl yapılacak BM İklim Konferansı’na ilişkin olarak Obama’yı tebrik ettiği bir tweet attı: “COP21 öncesi Başkan Obama’ya bağlılığından dolayı teşekkür ederim. Fransa parlamentosu enerji tasarısını onayladı.”

Ancak kullandığı ‘engagement’ kelimesi İngilizcede ‘dahil olmak, katkıda bulunmak, bağlılıktan ödün vermemek’ anlamlarının yanı sıra ‘nişanlanmak’ anlamına da geldiği için anlam karmaşası oldu.
Nitekim Royal, sosyal medyadaki tepkilerden durumun garipliğinin farkına vardı ve tweet’i sildi. Düzeltme tweet’i atan Royal, bu sefer asıl demek istediği anlama gelen ‘commitment’ (bağlılık) kelimesini kullandı.

Cumhurbaşkanı François Hollande da Obama’ya yazdığı bir mektubu ‘Sevgilerle, Hollande’ şeklinde bitirmek istemiş, ancak Fransızca ‘cordialement’ kelimesinin birebir karşılığını kullandığı için, yazdığı şey ‘Arkadaş canlısı, Hollande’ anlamına gelmişti.

2 Comments