Almanya’dan Suriye’ye Daha Fazla Yardım

angela_merkel_germany_2012_10_12Suriye ve komşularına mali yardım öngören 4. Donörler Konferansı, Cenevre’deki barış görüşmelerinin askıya alınmasının gölgesinde Londra’da yapılıyor. Almanya Suriye’ye yapılan yardımları artıracağını açıkladı.

 
Bir gün sürecek, dördüncü kez yapılan konferansa BM Genel Sekreteri Ban Ki Moon’un yanı sıra 70 ülkenin devlet ve hükümet başkanları ile yardım kuruluşlarının temsilcileri katılıyor. Konferansı BM, İngiltere, Almanya, Norveç ve Kuveyt organize etti.
İngiltere hükümeti konferansın başlamasından önce yaptığı açıklamada, Suriye’ye yapılması öngörülen yardımların yanı sıra en az 1 milyar 600 milyon euro yardım sözü verdi. Yardım kuruluşları en az 8 milyon euro yardım sözü verilmesini umut ediyor. Konferansta toplanacak yardımın Suriye ve komşu ülkelere gıda yardımı ve ilacın yanı sıra eğitim için de harcanması planlanıyor.
İngiltere Başbakanı David Cameron’un bürosundan yapılan açıklamada, toplanacak yardımların 2016-2020 yılları arasında Suriye ve komşularına aktarılacağı belirtildi. İngiliz medyasında yer alan haberlere göre böylece Suriye’de krizin başladığı 2011 yılından bu yana sadece İngiltere’nin ülkeye yaptığı yardım 3 milyar euro’yu geçecek. Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası ise dün yaptığı açıklamada, Suriye’de gelen mültecilere 900 milyon euro yardım yapacağını açıkladı.
MERKEL: SÖZÜMÜZÜ TUTACAĞIZ
Konferansa katılan Almanya da Suriye’ye yardımları artırmayı planlıyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel konferans vesilesiyle yaptığı açıklamada, ‘Verdiğimiz sözleri icraatlar takip edecek’ dedi. Başbakan Merkel, geçen yıl mali sıkıntılar nedeniyle BM’nin yardımları kısmak zorunda kaldığına ilişkin olarak da, ‘Mültecilere gıda yardımının böylesine fazla bir biçimde kısılmak zorunda kaldığı durumların bir daha asla yaşanmamasını sağlamak istiyoruz’ dedi. Alman hükümeti sadece bu yıl 1 milyar 100 milyon euro yardım planlıyor. 200 milyon euro ise çocuk ve gençlerin eğitimi, yetişkinlerin meslek eğitimi öğrenmesi ve yeni istihdam alanlarının yaratılması için ayırmayı planlıyor. Merkel, ‘Sanırım Almanya insanların ülkeden kaçmak zorunda kaldığı nedenlerle mücadelede ve Suriye ile komşuları, Lübnan ve Ürdün’de insani durumun iyileştirilmesi için üzerine düşeni yapıyor’ dedi.
BM’nin verilerine göre uluslararası devletler topluluğu Suriye’deki insanların acısını dindirmek için 7 milyar euro’dan fazla yardım yapmak zorunda. Beş yıldır süren iç savaşta 250 bin insan yaşamını yitirdi, 13 milyon insan ise acil yardım bekliyor.
Öte yandan Suriye’de barışın sağlanması için Cenevre’de başlayan görüşmeler askıya askıya alındı. Görüşmelere 25 Şubat’ta devam edileceği açıklandı. Geçen cuma gecikmeli olarak başlayan görüşmelerde taraflar arasında gerginlik tırmanıyor. Suriye muhalefeti dün akşam yaptığı açıklamada Suriye’deki insani durumun iyileştirilmesinden sonra müzakere masasına döneceğini belirtti. Muhalefet, Beşar Esad rejimi ve müttefiklerini siyasi çözüm arayışı içinde olmamakla suçluyor, ABD Dışişleri Bakanı John Kerry Rusya’nın hava saldırılarının yardımıyla ilerleyen Suriye birliklerinin askeri çözüm hedefinde olunduğunu gösterdiğini belirtti.

 

 

6 Comments