En Çok Değer Kazanan Element Cobalt Yok Satıyor

Panasonic fieması, kobalt tüketimini beş yıl içinde üç katına çıkarmayı hedeflediğini açıkladı. Endüstri kaynakları, şirketin yakın gelecekte kobalt içeren otomotiv pilleri geliştirmeyi hedeflediğini belirtti.

Panasonic, kitle pazarı Model 3 elektrikli otomobil de dahil olmak üzere tüm yeni Tesla araçları için özel bir pil hücresi tedarikçisi olarak da biliniyor. Kaynaklar kobalt içeren pillerin uzun ömürlü  olduğunu söylüyor.

Elektrikli taşıtlara güç vermek için kullanılan lityum-iyon şarj edilebilir pillerin ömrünü stabilize eden ve uzatan kobalt malzemelerini güvenli hale getirme çabası, fiyatları da neredeyse son üç yıl içinde dört kat yükseltti.

Japon pil üreticisi Panasonic, kobalt endüstrisi kaynaklarının fiziki kobalt pazarında tedarik edilmeye çalışıldığını belirterek, şirketin gelecek yıl 10.000 ton ve 2020 yılında 2020 yılına kadar yılda 25.000 tona çıkmasını bekliyor.

Kaynaklar, bu yılki tüketimin yaklaşık 8 bin ton olacağını söyledi.

Diğer otomobil üreticileri lityum, nikel, kobalt ve manganez (NCM) bileşiklerini tercih etse de Tesla pilleri NCA veya lityum, nikel, kobalt ve alüminyum formülünü kullanıyor.

Otomobil üreticileri, 20 milyar € (23,3 milyar dolar) değerinde pil hücresi ve ilgili teknoloji sağlamak için ortakları seçen Avrupa’nın en büyük otomobil üreticisi Volkswagen de dahil olmak üzere elektrikli araç planlarını hızlandırıyor.

BMW AG, 2525 modelini 2525’e kadar piyasaya sunmayı planlanıyor ve bu yıl 7 milyar avroya kadar olan tüm zamanlara kadar araştırma ve geliştirme harcamalarının artacağı belirtiliyor.

Metaller danışmanlığı Roskill, kobalt talebini 2027’ye kadar 310.000 ton olarak tahmin ediyor; bunların 240.000 tonu elektrikli araçlarda, dizüstü bilgisayarlarda ve cep telefonlarında kullanılan pillerden geliyor. Roskill, geçen yıl 118.000 ton olan kobalt talebini tahmin ediyor.

Kobalt kıtlığı ile ilgili endişeler, NCM bataryasının katot kısmının bileşimini, 6: 2: 2 oranından sekiz parça nikel, bir kısım kobalt ve bir kısım manganese dönüştürmeyi istiyor.

Danışmanlar Benchmark Minerals’e göre, 8: 1: 1 formülü, özellikle Çin’de olmak üzere küçük tesislerde pilot olarak test ediliyor ve test ediliyor.

28 Comments