App Store’un Telefonları Değiştirmesinin 5 Yolu

App Store lansmanını izleyen haftasonu, mevcut uygulamaların sayısı 800’den fazla kullanıcıya ulaştı ve kullanıcılar 10 milyondan fazla kez indirdiler.

Apple’ın o zamanki CEO’su Steve Jobs, “App Store, sadece üç gün içinde indirilen 10 milyon uygulama içeren müthiş bir çarpmadır.” Dedi.

Abartmıyordu. Hızlı Pazar 10 yılı ve App Store, “Apple’ın en çılgın beklentilerini geride bıraktı”, çünkü şirketin pazarlama müdürü Phil Schiller geçen hafta yayınladı.

Bugün, her hafta 155 ülkeden 500 milyon kişi App Store’u ziyaret ediyor. İndirilebilecek 2 milyondan fazla uygulama vardır, bunların yaklaşık 1,3 milyonu iPad için özel olarak tasarlanmıştır. Geliştiriciler, satış yapmak için Haziran 2018’den itibaren 100 milyar dolardan fazla para kazandılrar.

Apple, App Store’da ek numaralar için bir istekte bulunmadı.

Eskiden IHS Markit’le çalışan bir teknoloji analisti olan Ian Fogg, “Apple’ın uygulama dağıtım modeli, bugünün akıllı telefon kitle pazarını oluşturmak için bir yıl önce iPhone lansmanı kadar önemliydi” dedi.

Salı günü, Apple CEO’su Tim Cook, 10’uncu yıldönümünü bir tweetle not ederek, “yüz milyonlarca insan için … yaşamın daha iyi olduğu için, ‘Bunun için bir uygulama var” diye yazdı.

App Store’un telefonları bildiğimiz şekilde değiştirmesinin beş yolu:

IPhone’u sahip olması gereken bir cihaza dönüştürdü ve klonların puanlarını ilham verdi.
App Store’un iPhone başarısı için ne kadar hayati? Uygulamalar, iPhone’u bir telefondan daha fazla kullanmaya yardımcı olan uygulamalar. Kullanıcıları cihazlarına bağlayanlar bunlar; Flurry Analytics’e göre, Amerikalı kullanıcılar günde yaklaşık beş saat boyunca onlara erişiyor. ComScore’a göre, telefonlarımızda harcadığımız sürenin büyük bir kısmı yüzde 88 oranında uygulama kullanmaya ayrılmış.

Uzmanlar, BlackBerry ve Microsoft’un mobil hırslarının çöküşünü, uygulama geliştiricilerine hitap eden sıkıntılarına atfediyor. Dünyanın en büyük telefon üreticisi olan Samsung bile, geliştiricilerin saatlerinde ve TV’lerinde bulunan yerleşik Tizen yazılımlarını desteklemeye ikna etmekte zorlandı. Diğer başarılı mobil platform olan Google’ın Android’i Play Store’da 3,8 milyon uygulamaya sahip.

Telefonları telefondan daha fazla hale getirdi
Eskiden telefon görüşmeleri yapmak ve belki de Snake oynamak için cep telefonu taşıdık. Ancak bugünün akıllı telefonları dünün bilgisayarlarından daha fazla güç harcıyor.

Orijinal iPhone bize kaygan bir tarayıcı ve kullanımı kolay bir e-posta istemcisi getirdi. Ama sayısız farklı uygulama, bizi geri gelmeyi sağlayan şey. Haritalar nereye gittiğimizi anlamamıza yardımcı oluyor, Spotify müzik akışı yapmamıza izin veriyor ve Netflix bize hareket halindeyken film izletiyor.

Yine de hepsi bu değil. Eğitim için 200.000 dahil olmak üzere hayal edebileceğiniz neredeyse her şey için uygulamalar var. Ve bazı ülkelerde, insanlar kendi bilgisayarlarına veya tabletlerine bile sahip değiller, bunun yerine tüm bağlantılarını sağlamak için telefonlarına güveniyorlar.

Tamamen yeni işletmeler yarattı
App Store olmadan Uber olmazdı. Ya Instagram, bu konuda. Geliştiriciler, dizüstü bilgisayar ve masaüstü bilgisayarlar için ilk kez bir şeyler yapmak yerine, özellikle mobil cihazlar için özel olarak hazırlanmış yazılımlar yapmaya başladı. “Mobil ilk” push, şirketlerin milyonlarca kullanıcı kazanmasına yardımcı oldu.

App Store ayrıca geliştiricilerin yazılımlarını oluşturup dağıtmalarını kolaylaştırdı ve iPhone sahipleri için istedikleri yazılımı bulma sürecini basitleştirdi. Apple’ın sıkı küratörlüğü süreci nedeniyle,  App Store’da listelenen her uygulamayı inceler ve onaylar. Kullanıcılar, indirdikleri yazılımın virüssüz olacağını bilir.

Apple’ın basın açıklamasında, “İlk günden beri App Store, geliştiricilerin uygulamalarımızla en fazla kişiye ulaşmaları için en kolay yold.” Diyor. “Kendi dağıtım ve ödeme sistemlerimizi kurmanın, gelişmeyi herkes için çok daha erişilebilir hale getirmemize ve gerçek tutkumuza odaklanmamıza olanak tanıyan sürtüşmeyi ve ek yükü ortadan kaldırdı: “elimizden gelen en iyi uygulamaları yapmakiçin çalışıyoruz.”

Oyun ana akımını aldı

App Store’un lansmanı ile, oyun sadece pahalı oyun konsolları veya ileri teknoloji bilgisayar kuleleri olan sadık hayranlar için değildi. Bir konsolda yüzlerce dolar harcamak ve her yeni oyunda bir başka 50 dolar kazanmak yerine, kullanıcılar birkaç dolarlık oyun indirebilir. Bazen hiçbir şey ödemiyorlar. Oyun oynamak uzakta yeni bir iş modelinin parçası.

 

1 Comment