Baş Ağrınız Nasıl Geçer

 

Bu videoyu iki dakika izledikten sonra, aşağıdaki yazıyı okumanız yararlı olabilir.

Gözlerini kapat ve dinlen. …
Boyun veşakaklarına masaj yap …
Boynununu ısıt, bir ısıtma yastığı veya sıcak bir bez koy…
Rahatla. …
Stresi en aza indir. …
Ne yediğine ve içtiğine dikkat et

Baş ağrısı, en sık görülen kronik ağrı formlarından biri. Baş ağrısı, özellikle de migrenden dolayı ağrısı olanlar, çalışmanın hatta konuşmanın bile ne kadar zor olduğunu bilir.

Ama  başınız ağrıdığında yatağa girip, gitmesini beklemekten için daha fazlasını yapabilirsin. Etkili baş ağrısı tedavileri ve çabuk rahatlama yolları vardır.

Hemen hemen tüm reçetesiz ağrı kesiciler, gerilim baş ağrıları olarak da bilinen migren dışı baş ağrıları için rahatlama sunabilir, diyor Chicago Northwestern Memorial Hastanesi‘nde migren uzmanı olan Dr.  Jack M. Rozental. Ama yapacağınız bir kaç basit yöntemle de çok hızlı baş ağrınızı azaltabileceğinizi belirtiyor Rozental.

Baş Ağrısı Tedavisi: Başa Çıkma İpuçları

Neyse ki, b baş ağrısı ilaç olmadan en azından kısmen hafifletilebilir, bu da ağrı kesiciler için ihtiyacınızı en aza indirmenize yardımcı olacak ve geri tepme baş ağrısı riskinizi azaltacaktır.  Dr.  Jack M. Rozental ‘den baş ağrısının giderilmesi için bazı ipuçları:

Gözlerini kapat ve dinlen. Bu, migren baş ağrısı için etkili bir tedavidir ve aynı zamanda gerilim baş ağrısını da hafifletebilir. Gözleriniz kapalı, sessiz ve karanlık bir odada oturun ve biraz rahatlayın. Rozental, “Migrenli hastalar, en az birkaç saat boyunca uykuya dalabilecekleri karanlık ve sessiz bir ortam arayışında olurlar,” diyor. “Uyku acıyı azaltıyor veya yok ediyor.”

Boyun ve yüzünüze masaj yapın. Boynunuzu ve şakaklarınızı ovalamak kan akışını düzenler ve gerilim baş ağrılarını rahatlatabilir.

Boynunuzu ısıtın Gerilim baş ağrılarını hafifletmek için boynunuza ve başınızın tabanına bir ısıtma yastığı veya sıcak bir bez koyun. Eğer bu işe yaramazsa, baş ağrısının giderilip getirilmediğini görmek için bir buz paketi kullanabilirsiniz.

Rahatlayın. Meditasyon yapın, derin nefes alın ve gözünüzde huzurlu bir görüntüyü canlandırmaya çalışın. Rozental, “Çeşitli gevşeme teknikleri, ‘kas kasılması’ baş ağrısı olan hastalara önemli ölçüde yardımcı olabilir.

Stresi en aza indirin. Kötü bir baş ağrınız varsa, kelimenin tam anlamıyla stresden uzaklaşmaya çalışın. Gürültülü ortamlardan kaçının, işinizi biraz erken bırakın ya da eşinizden ev işleri veya çocuklarla ilgilenmesini isteyin.
Ne yediğinize ve içtiğinize dikkat edin. Vücudunuza aldığınız şey baş ağrınız üzerinde büyük bir etkiye sahip olabilir.

Rozental, kafein ve alkolün sınırlandırılmasını ve sigaradan kaçınılmasını öneriyor. Ayrıca, özellikle düşük kan şekerinden baş ağrısı olan insanlar için düzenli öğünlerin önemli olduğunu söylüyor. “Yemekleri, özellikle kahvaltıyı atlamayın” diyor.

Kendinizi daha iyi hissedinceye kadar faaliyetlerinizi beklemeye alabilirsiniz, ancak doğru tedaviyi almak daha iyi, daha hızlı hissetmenize yardımcı olabilir. Gününüzü baş ağrısıyla geçirmek yerine, kendinize bakmak için zaman ayırın. İlaçlar, sizi önemli ölçüde rahatlatabilir, ancak rahatlamak için kendinize zaman ayırın.

Tek bir ilacı (asetaminofen, ibuprofen, naproksen veya aspirin) içeren ilaçlar, etkili bir baş ağrısı tedavisidir, tıpkı aspirin, asetaminofen ve kafein kombinasyonunu içerenler gibi.

Sık sık veya tekrarlayan baş ağrıları çekenler için doktorlar bazen ibuprofen veya naproksen gibi non-steroid anti-enflamatuar ilaçların reçeteye karşı dirençli dozlarını önermektedir. Rozental, “Yalnızca artrit için kullanılan bir NSAID olan indometasin, genellikle artrit için kullanılır, ama aynı zamanda bir baş ağrısı tedavisi olarak çok yararlı olabilir” diyor. Mide ülserleri ve kanaması da dahil olmak üzere “İndometazin ‘in dezavantajı, mide tahrişine yol açması en muhtemel ilaçlar arasında yer almasıdır.”

Bu reçeteli ilaçlar bazen migren baş ağrılarını tedavi etmek için kullanılır:

Butalbital, bir barbitürat, sıklıkla asetaminofen, kafein, aspirin veya kodein ile birlikte kullanılır.
Narkotik, örneğin oksikodon, hidrokodon, hidromorfon veya kodein
Butorphanol, narkotik burun spreyi
Tramadol
Rozental, maalesef bu reçeteli ilaçların çoğunun, madde bağımlılığına yol açabilir. Butorphanol, özellikle, “minimal kullanımdan sonra bile bağımlılığa neden olma eğilimi çok yüksek olduğundan kaçınılmalıdır” diye açıklıyor.

Rozental, OTC ilaçları da dahil olmak üzere herhangi bir ağrı kesicinin sık sık kullanılması, ribaund veya ilaç aşırı kullanım baş ağrıları olarak bilinenlere neden olabilir. Bu tür baş ağrısını tedavi etmek için tüm ağrı kesici ilaçlar en az üç ay boyunca durdurulmalıdır. Tekrarlayan baş ağrılarını tedavi etmek için sürekli olarak yüksek dozda OTC ilaçları alıyorsanız, semptomlarınız hakkında doktorunuzla konuşun.

Şimdi baş ağrınızı hafifletmek için bir dakika boyunca bu videoyu izleyin, ardından beş dakika boyunca hiçbir şey düşünmeden, videodaki sese kulak verin. Gözlerinizi açtığınızda oldukça rahatlamış olduğunuzu göreceksiniz.

hülyatv

618 Comments