“Asude’nin Kahraman’a Aşkı Bitecek mi?”

IMG_2373Ünlü tiyatro oyuncusu Esra Ülger’in Yazıp oynadığı  “Asude’nin Kahraman’a aşkı bitecek mi?” Adlı tiyatro oyunu Kadıköy Levent Kırca Sahnesi’nde ilk gösterimiyle seyirci karşısına çıktı.

Oyunun yönetmenliğini Türk karikatürünün efsanevi ismi yazar -karikatürist Metin Üstündağ yaptı.  Üstündağ’ın rejisiyle Olağanüstü bir performans sergileyen Esra Ülger  uzun yıllar Adana Devlet Tiyatrosunda önemli oyunlarda görev aldıktan sonra iki yıl önce İstanbul Şehir Tiyatroları’na transfer oldu.

 

Daha önce “Asude Hanım Menopozda” oyunuyla kadın sorunlarına değişik bir bakış açısı getiren Ülger oyunu bir seri haline getirdi ve Asude Hanım’ın yaşantısının başka yönlerini de gözler önüne serdi.

IMG_2422

Tabu olan ve hakkında fazlaca konuşulmayan menopoz sorununu, espri bir dille anlatan Ülger, tadında bırakan abartıya kaçmayan bir komedi üslubuyla sahneye taşıdı.

IMG_2447

Esra ülger,”Asude’nin Kahraman’a aşkı bitecek mi?” Adlı yeni seride bu kez menopoz, orta yaş bunalımı, kadın erkek ilişkisini ince bir mizah diliyle anlatıyor. Özel sektörde çalışan Asude on beş senelik eşi olan müteahhit kahraman dan ayrılmıştır. Ama maalesef Asude bu ayrılığı,  üzerinden iki seneye yakın bir zaman geçse de kabul etmemektedir.

IMG_2406

Seyirci Asude ve Kahraman  gibi , iki ayrı karakterin mümkün olmayan birlikteliğini mümkün kılmak için uğraşan temiz kalpli Asude’nin  çabalarını   izlerken   gösterdiği performansın nasıl bir showa dönüştüğüne tanık oluyor.

IMG_2381

Oyunda olağanüstü bir performans  sergileyen tipten tipe bürünen Şehir Tiyatrosu Oyuncusu Fahri Kıncır ise seyirciyi gülmekten adeta kırıp geçiriyor. Levent Kırca Tiyatrosunu hınca hınç dolduran seyirci beğenisini Kıncır ve Ülger’in muhteşem oyunculuğunu oyunun sonunda ayakta alkışlayarak gösterdi.

IMG_2425

Oyununu  yazarı Esra Ülger aynı zamanda eski karikatürist. Uzun yıllar Gırgır ve Laklak dergisinde çalışan Ülger, halen  pazar sevişkenlerinin  çizeri  olan Metüst ile  çalışıyor. Ğ dergisinin genel sanat yönetmenliğini yapan  Metüst’ ün rejisiyle birleşen “Asude’nin Kahraman’a Aşkı Bitecek mi?”  Adlı oyun seyirciden tam not aldı ve önümüzdeki günlerde de sahnelerde olamaya devam edecek.

IMG_2446

 

 

 

3 Comments