İran Suçladı, Netanyahu Cevap Verdi: “Olayların Akasında İsrail…”

Hülya Karahan

istanbulpostcomtr@gmail.com

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Pazartesi günü YouTube’da yayınlan bir videoda “İran halkının özgürlük arayışı içinde” olduğunu iddia etti ve İsrail’in, İran’daki gösterilerin arkasında olamadığını söyledi. Pazartesi günü, İran’dan gelen haberlere göre, ülke çapında hükumet karşıtı  protestolarda beşinci günde 12 kişi hayatını kaybetti.

Netanyahu,  “Bugün İran Cumhurbaşkanı Ruhani,  İsrail’in, İran’daki protestoların arkasında olduğunu iddia ettiğini duydum. Tahran’ın bu iddiaları sadece yalan değil, gülünç” dedi.

Netanyahu, “Ruhani’den farklı olarak, İran halkına hakaret etmeyeceğim, cesur İranlılar sokaklara dökülüyor, özgürlük istiyorlar, adalet istiyorlar, onlarca yıldır onlara reddedilen temel özgürlükleri arıyorlar” dedi.

Netanyahu, İslam Cumhuriyeti’nin halkını kötü muameleye tabi tuttuğunu, halka hizmet etmekten ziyade “nefret yaymak” için para harcadığını da ekledi. Netanyahu, hapishanedeki  öğrenciler hakkında konuştu ve İran yönetimin sosyal medyayı engellediğini de iddia etti. İsrail başbakanı sözlerini söyle sürdürdü: “İran halkı zeki, sofistike ve gururlu bir halk, bu rejimin nihayet düştüğü  bir gün olacak,  İsrailliler bir kez daha İran’ın en büyük dostu olacak.

Ayrıca Cumartesi günü, Netanyahu, hükumetindeki  bakanlardan, İran’daki durum hakkındaki yorumlarda bulunmaması konusunda uyardı.

Pazar günü İran’ın devlet destekli Kayhan gazetesinde birinci sayfada yayınlanan bir makale, 2009 yılında gerçekleşen ve Yeşiller Hareketi olarak bilinen o zamanki İran hükumetine karşıtı yapılan gösterilerin yanı sıra, mevcut protesto dalgalarının İsrail’in, İran’a ve İslam’a karşı düzenlediği bir planın parçası olduğunu iddia etti.

Hükumet karşıtı protestolar Çarşamba günü İranlıların karşılaştığı sert ekonomik koşullar üzerine Meşhed‘de başladı. Yetkililer,  protestoların, Tahran’ın başkenti de dahil olmak üzere ülkenin başlıca şehirlerine yayıldığını, bugüne kadar bir çok kişinin tutuklandığını belirtti. Haber ajansı el-Arabiya ise, üç protestocunun Cumartesi günü Doroud kentinde öldürüldüğünü bildirdi.

 

5 Comments